Göğüs Kanseri Artık Alkol Ölçer İle Ölçülebilecek!

Ana Sayfa Haber Göğüs Kanseri Artık Alkol Ölçer İle Ölçülebilecek!
Yunus Emre İyitütüncü   Trafik güvenliği için polislerin kullandığı ve kişilerin alkol seviyelerini tespit ettikleri alkol ölçerler sayesinde artık meme kanserleri de teşhis edilebilecek.

Bunun için piyasada bulunan alkol ölçerlerden ziyade daha hassas cihazlar kullanılacak. Yani bayanlar meme kanseri olup olmadıklarını anlamak için sıradan alkol ölçerler yerine daha duyarı ve daha hassas alkol ölçerler piyasaya sunulacak.

Sydney, teknoloji üniversitesi, malzeme mühendisi görevinde olan, Noushin Nasiri, Dünya’da en küçük sensor özelliğine sahip olan cihazın özelliğini geliştirmeye çalışıyor. İran kökenli olan Nasiri, köpeklerin burunlarından yararlanmaya çalışıyor.

Bilindiği üzere köpeklerin vücutlarında ki değişiklikler insan vücutlarına oldukça yakındır. Bu nedenle Nasiri köpekler üzerinde denemeler yapmaktadır.

ABC haberinde yaptığı bir röportajda Nasiri ” insanların vücudunda ortaya çıkan belirli ya da belirsiz değişiklik, buhar basıncına sahip olduğu için vücutta biyomakır üretiyor ve bu biyolojik  özellikler, idrar yolu, terleme, göz yaşı, tükürük veya nefes yolu ile insan vücudundan çıkmanın bir yolunu buluyor” diye açıkladı.

Alkol ölçer ile sadece meme kanseri değil aynı zamanda da diyabet, akciğer kanseri, Parkinson, astım hastalığı, şizofreni, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi hastalıkların teşhisinde de kullanılabilecek. Nasiri alkol ölçeren bu gibi hastalıkları tamamen ve kusursuz olarak tespit edilmesi için üç yıl kadar bir süre olduğunu belirtti. Alkol ölçer ile dört ila sekiz hastalık tespitinde bulunabilinecek.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir