Salgınlar, depremler, yangınlar derken şimdi de gökten İGUANA yağdı. Akıllara 2020 şovuna devam ediyor mu, sorusunu getirdi.

ABD’nin Florida eyaletini son yılların en soğuk yılbaşına hazırlanırken, Ulusal Hava Durumu Servisi halkı iguana yağışına karşı uyardı. Diğer yandan ise bazı sokak ve caddelerde yerlere düşen sersemlemiş iguanalar belirdi.

Gökten İguana Yağdı! 2020 Şovuna Devam Ediyor!

Gökten İguana Yağdi

Soğukkanlı hayvanlar olan iguanalar sıcaklıklar sıfırın altına düştüğünde, vücut ısılarını korumak ve enerji depolamak için uyku durumuna geçtiği bilinmektedir. Dahası bulundukları ağaç dalları veya çatılardan düşüyor.

İguanaların düşmesiyle ilgili uyarı ise Floridalılara, hayvanların uyandıklarında kendilerini tehdit altında hissedebileceklerini ve saldırabileceklerini hatırlatmak için yapıldı.

İstilacılar Arasında Yer Alıyor

Yeşil iguanaların yüksek popülasyonu Florida’da ilk olarak 1960 senesinde bildirildi. İstilacı bir tür olan sürüngenler, Güney Amerika’dan ABD’ye egzotik hayvan ticareti ile taşındı.

Yıllar geçtikçe, iguanalar ya sahipleri tarafından serbest bırakıldı. Bununla birlikte, iguanalar doğada yuva kazan hayvanlar oldukları için bazı Floridalılar binalarının zarar görmesinden endişeleniyor.

Herkes Ekmeğinin Peşinde! Ağaçtan Düşen İguanaları Yiyorlar

Ağaçtan düşen iguanaları bazıları için gelir kaynağı oldu. ”Ağaç tavuğu” adıyla iguanaların çevrimiçi ortamlarda yiyecek olarak bir dolardan satışa çıkarıldığı görüldü.

Florida Üniversitesi Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü ise iguana tacos da dahil olmak üzere bir dizi iguana tarifi sunuyor.

UF / IFAS Fort Lauderdale Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde vahşi yaşam ekolojisi profesörü olan Frank Mazzotti konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ”İstilacı iguanaların kendi ülkelerinde nesli tükenmekte olan türler olarak görüldükleri noktaya kadar yiyecek olarak avlanmalarının bir nedeni var. İguana etinin tadı mükemmel ve harika bir besin kaynağı” ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER