Tarihte “Türk” adını ilk defa resmi olarak kullanan millet Göktürk’lerdir. Göktürk ismi çoğu kaynakta Köktürk olarak geçse de günümüzde yaygın olarak kullanılan ismi Göktürk’tür. 500’lü yıllarda yaşamış olan bu topluluğun kullandığı dil ise Göktürkçe’dir.

Göktürkçe’nin kullanıldığı bilinen en önemli yapı Orhun Abideleri’dir. Türklerin ilk alfabesi olarak bilinen bu dile günümüzde de ilgi bir hayli fazladır. Bu nedenle internette de sıkça Göktürkçe Türk hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Biz de bu yazımızda en kısa yoldan Göktürkçe Türk kelimesini nasıl elde edebileceğinizi göstereceğiz.

Fynh şekilli olarak 𐱅𐰇𐰼𐰚 bu şekilde kopyalayabilirsiniz.

Göktürkçe Türk Fynh Yazısı: 𐱅𐰇𐰼𐰚

Göktürkçe Türk Nasıl Yazılır?

Göktürkçe Türk

Göktürkçedeki Türk kelimesinin yazılışını günümüzde kullandığımız alfabe ile kıyasladığımızda FYNH harfleriyle büyük benzerlik gösterdiğini görürüz.

Bu nedenle birçok kişi Göktürkçe Türk yazılışını FYNH olarak aratır. En kısa yoldan FYNH – Göktürkçe Türk kelimesini elde etmek istiyorsanız aşağıdaki yazıyı kopyalayarak kullanmak istediğiniz herhangi bir yere yapıştırın. Bu karakterler bilgisayarların yanında Android ve iOS cihazlar tarafından da tanınır. FYNH kelimesini doğrudan Instagram biyografinize veya WhatsApp hakkında kısmına da ekleyebilirsiniz.

Göktürkçede Türk Yazısı : 𐱅𐰇𐰼𐰚

Not: Göktürkçede Türk isminin karşılığı “Türük”’dür. Türük kelimesinin Göktürkçedeki yazılışı ise şu şekildedir:

Göktürkçe Türük Yazısı: 𐱅𐰇𐰼𐰰

Göktürkçe Türk Yazısı Klavye

göktürkçe türk nasil yazilir klavyede webhakim

Her ne kadar kopyala – yapıştır işlemi çoğu zaman işimizi görse de bazen özel karakterlerin klavye kodlamasının nasıl yapıldığını öğrenmemiz gerekir.

FYNH işaretlerinin Unicode karşılığına klavyeden doğruca erişemeyiz. Bu nedenle Göktürkçede Türk kelimesini oluşturan sembollerin her birini ayrı ayrı kombinasyonlar ile oluşturmamız gerekir.

Kelimeye ait dört harfin her birini şu şekilde oluşturabilirsiniz;

F harfi için ALT + 068677,

Y harfi için ALT + 068615,

N harfi için ALT + 068668,

H harfi için ALT + 068636

Bu dört kodlamayı artarda yaptığınızda ortaya 𐱅𐰇𐰼𐰚 kelimesi çıkacaktır.

Göktürkçe’deki FYFN Türk yazısı son zamanlarda sıkça aranmaya başladı. Özellikle birçok kişinin bu kelimeyi dövme olarak yaptırması, duvar kâğıtlarında ve telefon kılıflarında bu sembollere yer verilmesi ve hatta arabalara bile sticker olarak yapıştırılması FYNH sembollerinin merak edilmesine neden oldu.

Biz de bu yazımızda konu hakkında detaylıca bilgi vermeye çalıştık. Göktürkçedeki Türk kelimesinin kökeni ve nasıl yazılacağına dair tüm sorularınızı yorum sekmesini kullanarak bizlere iletebilirsiniz.


Trend içerikler

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!