Google, ana sayfasını Doodle yaparak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü özel bir şekilde kutladı.

Google, dünyada kuşaklar arası ve kültürel bağlılıkları düşünerek ana sayfasında özel çalışamalar da yaparak 8 Mart Dünya Kadınları Günü’nü anlamlı video ile kutladı. Bu sebeple, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Google, Doodle olarak karşımıza geldi.

2021 Google 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Doodle Oldu!

8 mart dünya kadinlar günü

2020 Google 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Doodle Oldu!

googlde doodle oldu

Google ana sayfasındaki logoları bildiğiniz üzere özel günlerde değiştirmektedir. Bugünlerden biri olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü spesifik olarak değiştirdi. Ana sayfasındaki görsele tıkladığınızda sizlere özel video sunmaktadır.

Dünya’da ismini duyurmuş ve çok başarılı olmuş ve geleceğe umutla bakılmasını sağlayan kadınları da içine katarak 55 saniyelik özel videoyu hazırlayarak Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor.

Videoyu izlemek isterseniz Google‘a gitmeniz yeterlidir.

2020 Google Kadınlar İle En Çok Aranan Kelimeleri de Yayınladı

Google, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde kadınlar ile ilgili ne aranmış trend olanlarını da paylaştı.

Tarihteki Etkili Kadınlar İle En Çok Arananlar

  • Tarihte Ünlü Kadınlar
  • Tarihte Önemli Kadınlar
  • Tarihteki Etkili Kadınlar
  • Tarihte Güçlü Kadınlar
  • Tarihteki En Güçlü Kadınlar

Mesleğe Göre En Çok Arananlar

  • En İyi Atlet: Serena Williams
  • En İyi Müzisyen: Taylor Swift
  • Üst Yazar: Toni Morrison
  • En İyi Komedyen: Awkwafina

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nedir ve Neden Kutlanır?

8 mart dunya kadinlar gunu webhakim

Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış, uluslararası geçerliliğe sahip özel bir gündür. Dünya genelinde 8 Mart’ta kutlanmaktadır.

Özel günün olmasındaki etken 1857 yılındaki yaşanan olaya dayanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde 40 bin kadın, erkek işçilerle eşit haklarla çalışmak istemesi sonucunda ciddi bir ayaklanma meydana geldi. Ayaklanma yada Grevin boyutu büyünce polis devreye girdi, bu da çatışmayı meydana getirdi.

Polisler, kadın işçileri fabrikaya kilitledikten sonra çıkan yangınla 129 kadın o gün yanarak hayatını kaybetti. Tabi 8 Mart günü olaydan sonra kutlanmadı. Daha sonraları ilk adım 1910 senesinde Danimarka’da toplanan İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda geldi.

Teklif oy birliği ile kabul edilmesinin ardından hemen sora ilk anma günü 1911 yılında yapıldı. 1917 yılında Sovyet Rusya‘da kadınlar oy hakkı elde ettikten sonra, 8 Mart ilk olarak Rusya’da özel gün yani ulusal bayram olarak kabul edilmişti.

Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış, uluslararası geçerliliğe sahip özel bir gündür. Dünya genelinde her yıl 8 Mart’ta kutlanmaktadır. Dünya Kadınlar Günü, kadın haklarına dikkat çekmek amacı ile pek çok ülkede resmi gün olarak kutlanmaktadır.


Kaynak : https://mashable.com/article/google-doodle-international-womens-day-2020/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER