Google Algoritması, AlphaGo Dünya Birincisi !

Ana Sayfa Haber Google Algoritması, AlphaGo Dünya Birincisi !
  Google-Algoritması,-AlphaGo-Dünya-Birincisi-webhakim-p-1467

Google’ın bilgisayar algoritması, Salı günü Go’un eski yüksek derecedeki Çin’li oyuncusunu yendi.

AlphaGo, Çin’de yapılan programdan sonra yeni “Go God” olarak anılacak olan 19 yaşındaki Çinli dünya birincisi Ke Jie’ye karşı üç maçın ilkini aldı.

AlphaGo, bir yıl önce de Güney Koreli grandmaster Lee Se-Dol’u yendiğinde tüm Dünya’yı şaşkına çevirmişti. Bu, bir bilgisayar programının dünya çapındaki bir yarışmada insan’ı yendiği ilk andır ve yapay zeka tarihinin dönüm noktası olmuştur.

Doğu Çin’in Wuzhen şehrindeki bu maçın, Ke( Dünya’nın en iyi Go oyuncusu ) ve AlphaGo’nun güncellenmiş bir versiyonu arasında olması, dünyanın en iyi oyuncusu AI(artificial intelligence) yapay zeka ‘nın yenilip yenilmeyeceği konusunda spekülasyonların oluştuğu bir maçtı.

Ke ( Dünya’nın en iyi Go oyuncusu ), geçen yıl bir AI(artificial intelligence) yapay zeka rakibine asla kaybetmeyeceğini açıkladı – AlfaGo’nun ustaca zayıf yarım puan kazanma marjına rağmen insanlar için çok güçlü hale geldiğini söyledi.

 

Google-Algoritması,-AlphaGo-Dünya-Birincisi-webhakim-p-1468

 

AlphaGo’nun başarıları, otomobilleri sürmekle kalmayıp, akıllı evler işletmekle kalmayıp, insanlığın en karmaşık bilimsel, teknik ve tıbbi sorunlardan bazılarını anlamasına yardımcı olan cesur yeni bir AI( yapay zeka ) dünyasının vizyonlarını harekete geçirdi.

Bilgisayar programları daha önce 1997’de satranç büyük ustası Garry Kasparov’un IBM’in Deep Blue tarafından kazandığı zaferle başlayarak, insanların serebral rekabette yenildi.

Ancak AlphaGo’nun başarısı, Go’nun karmaşıklığı nedeniyle kabul edilemez sayıda hareket seçeneğine ve insan benzeri “sezgi”, içgüdü ve öğrenme kabiliyeti üzerine bir prim koyması nedeniyle yapay zeka olan AlphaGo için en önemli unsur olarak görülüyor.

Go oyunu, dönüşümlü olarak en ufak toprakları kapatmak isteyen siyah ve beyaz taşları ızgaraya döşeyen iki oyuncu içerir.

AlfaGo’dan önce, oyunun mekanik ustalığı uzakta yıllar algılandı. Zaferleri, öğrenciler tarafından yenilikçi ve hatta “güzel” olarak analiz edildi ve övüldü ve stratejiye yaklaşmanın yeni yollarını açtı.

AlphaGo, beyindeki nöronlara benzer milyonlarca bağlantı içeren “derin sinir ağları” na sahip bir yapay zekadır.

 

AI’daki bazı hızlı gelişmeler, makinelerin “uyanıp” insanlığı köleleştirdiği bir Terminator geleceğinin bilim kurgu imgelerini canlandırıyor. Fakat DeepMind kurucusu Demis Hassabis bu endişeleri reddetti.

“Sonuçta Alpha-Go’un kazanması ya da kaybetmesi önemli değil, her iki şekilde de insanlık kazanır.”

Ke Jie ve Alpha Go arasındaki maçı DeepMind Kanalından izleyebilirsiniz.

 

Kaynak : http://mumbaimirror.indiatimes.com/others/sci-tech/google-ai-beats-worlds-top-go-player/articleshow/58816730.cms

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir