Google’ın tahtını yıkacak olan yada Google arama motoruna rakip olan ve dünya genelinde en çok kullanılan en iyi ve en popüler Google alternatifi arama motorları sizler için derledik, hemen bakalım.

Google Alternatifi Arama Motorları

Google Alternatifi Arama Motorlari

Dünya genelinde Google’a rakip olan ve en popüler olan arama motorlarına bakalım.

1- Bing

Microsoft tarafından tasarlanan Bing, en yaygın kullanılan dünyada 2. arama motorudur. Pek çok kullanıcı, ek görsel özelliklerinin üstün bir deneyim sunduğunu düşündükleri için Bing’i kullanmayı tercih ediyor.

Bu arada Bing, arama sonuçlarını Yahoo! arama motorundan alır. Ana sayfa, diğer şeylerin yanında, sporların, yerlerin ve hayvanların çarpıcı resimlerini gösteren dinamik bir arka plana sahiptir.

Bing Arama motorunun Özellikleri:

 • Arama sonuçları için RSS
 • Arka plan resmini kapat
 • Hava durumu tahmini
 • Özelleştirilmiş arama özellikleri

2- DuckDuckGo

Bu arama motorunda öncelik olarak online gizlilik düşünüyorsanız, sizin için en iyi Google alternatifi DuckDuckGo’dur. Yüksek düzeyde kullanıcı gizliliği, popülaritesini artırdı. DuckDuckGo verilerinizi tutmaz yada etkinliklerinizi çevrimiçi olarak izlemez, bu nedenle reklamlar için endişelenmenize gerek yoktur. Yahoo ve Yandex gibi diğer arama motorlarından arama sonuçları alan minimalist bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

DuckDuckGo’nun tarayıcı uzantısı, çevrimiçi gizliliğinizi korumanıza yardımcı olur. Bu arama motoru, tüm standart arama motoru özellikleriyle birlikte gelir. Özelliği sayesinde Bangs, YouTube, Wikipedia ve Amazon gibi diğer sitelerde doğrudan özel arama yapmanızı sağlar.

DuckDuckGo Özellikleri şunlardır:

 • Gizlilik
 • Minimal reklamlar
 • İzleme yok
 • Son derece sezgisel
 • Kolay kullanıcı ara yüzü

3- Yahoo!

Yahoo, bilindiği üzere Google’dan daha eskidir. Bazı internet kullanıcıları, günlük kullanım için birincil arama motorları olarak hala ona güvenmektedir. Google ve Bing’den sonra en çok kullanılan üçüncü arama motorudur. Yahoo, temel aramaya ek olarak birçok başka özellik sunar.

Diğer şeylerin yanında bir e-posta hizmeti, haber toplayıcı, oyun merkezi, çevrimiçi alışveriş merkezi ve seyahat dizini olarak hizmet verir. Yaklaşık 38 dilin desteğiyle Yahoo, Google’ın zorlu bir alternatifidir. Hatta Mozilla Firefox’taki varsayılan arama motorudur. Bağımsız bir arama motoru sunmak yerine Yahoo, diğer şeylerin yanı sıra seyahatten yemeğe, spora kadar geniş bir hizmet portalı sağlar.

Yahoo! arama motoru:

 • Bağlantı etki alanı
 • Sorgulardaki arama anahtar kelimelerinin sırasını belirtin
 • Yahoo! arama kutusu.
 • Ek hizmetler için geniş bir portal sağlar

4- Yandex

Yandex, dünyanın en büyük 5. arama motoru olarak kabul edilmektedir. Rusya merkezli arama motoru, Google arama motoruna benzer bir düzene sahiptir. Şirket ayrıca bir tarayıcı uygulaması, mobil uygulamalar, analiz araçları, bir posta hizmeti ve bulut depolama gibi çok sayıda hizmet sunmaktadır.

Yandex arama motoru özellikleri

 • Google’ın arama motoruna benzer bir sayfa düzenine sahiptir.
 • Analiz araçları
 • Bulut depolama

5- Gibiru

Gizliliğe odaklanan bir Google alternatif arama motoru arıyorsanız, Gibiru mükemmel bir seçenektir. Arama motoru, kişilerin özel olarak içerik aramasına izin verir ve kullanıcılarının arama sorgularını kaydetmezler.

Bu sansürsüz özel arama motorunun kullanımını daha da geliştirmek için Gibiru, bir VPN kullanarak sizlere ExpressVPN kullanmanızı önerir. ve mobil cihazlar için proxy tarayıcı uygulamasını indirerek ekstra bir güvenlik katmanı eklemenizi önerir.

Gibiru arama motorunun Paramount Özellikleri: 

 • Kullanıcının arama sorgularını kaydetmez
 • Özel ve sansürsüz aramalara izin verir

6- Swisscows

Gibiru’ya benzer şekilde, Swisscows gizlilik odaklı bir arama motorudur. Arama motoru, kişilerin web anonim olarak arama yapmasına olanak tanır. Dahası Swisscows kullanıcılarının arama sorgularının, kişisel verilerinin, IP adreslerinin veya diğer kişisel bilgilerin kaydını tutmaz. İsviçre merkezli şirketin katı bir gizlilik politikası vardır.

Swisscows arama motorunun özellikleri şunlardır:

 • Gizlilik odaklı bir arama motoru
 • Yararlı öneri etiketleri içerir

7- Qwant

Qwant, Fransa merkezli bir başka gizlilik odaklı arama motorudur. Web sitesi, aramalarınızı asla kaydetmediğinizi yada reklam hedefleme için kişisel verilerinizi toplamadığınızı iddia eder. Gizlilik odaklı bir arama sitesi olan Qwant, DuckDuckGo’ya benzer pek çok özelliği barındırıyor.

8- Search Encrypt

Arama sonuçları daha farklı arama ortakları ağından alınır. Search Encrypt, Google’a nispeten alternatif bir yöntemdir. Ayrıca kişiselleştirilmiş aramaların filtre balonunu önlemek için elinden gelenin en iyisini yapar. Günlük olarak 23 milyondan fazla ziyaretçiye sahiptir.

9- SearX

Google, DuckDuckGo, Yahoo, Wikipedia gibi siteleri içeren sayısız kaynaktan arama sonuçlarını alır. SearX, açık kaynak kodlu bir Google alternatifidir. Herkese açık kaynak kodudur.

10- Gibiru

Bu alternatif arama motoru yalnızca gizlilik sorunlarını değil aynı zamanda sansürü de ele almaktadır. Gibiru, 2009’dan bu yana ücretsiz ve sansürsüz anonim arama sonuçları sağlıyor.

11- Ask.com

Ask.com arama motoru en çok tercih edilen arama motoru olarak yerini korumaktadır. Gizlilik özelliği ile de dünyada tercih edilmektedir.

12- StartPage

Arama sonuçlarını çekmenin yanında, web sitelerine güvenli ve anonim olarak göz atmak için proxy hizmeti sunar. Çerez oluşturma ihtiyacını ortadan kaldıran özel bir URL oluşturucusuna sahiptir. Gizlilik olacak şekilde kullanabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER