Google Asistan İle Yapabileceğiniz 5 Şey

Ana Sayfa Haber İnternet Google Asistan İle Yapabileceğiniz 5 Şey
  Sesle aktive edilen sanal asistanlar  birkaç yıl öncesinde hayatımızda yoktu ama şimdi hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiler. Eskiden sora sora Bağdat bulunur derlerdi şimdi Bağdat’ı Google Asistan’a soruyoruz, o hemen bizi cevaplıyor.

Yakın bir tarihe kadar bir bilgiye ihtiyacımız olduğunda, bir film ya da restorant hakkında yorumları okumak istediğimiz de google’a yazıyorduk o da bize binlerce seçenek getiriyordu, Ancak iPhone’un sesle etkinleştirilen Siri  piyasa sürüldükten sonra Microsoft’un Cortana ve Amazon’ın Alexa gibi sesle aktive edilmiş asistanlar üretildi. Sadece birkaç yıl sonra sanal asistanlarımız olmadan gündelik hayatı çok zor görünüyor.

İphone’nun Siri ardından Google Asistan ,Android telefonlarda kullanılan ve sesle aktive edilen bir yazılım olarak hızla yayılıyor.

Google Pixel telefonunda mevcuttu ancak şimdi diğer Android telefonlarda kullanımı yaygınlaşıyor. Google  asistanı telefonunuzda kullanabilmeniz için telefonun bu sistem ile uyumlu olması gerekiyor. Uyumlu telefonlara profram inidirilip ektif edildikten sonra kullanılabiliyor.

İşte Google Asistan ile yapabilcekleriniz

Görevleri Yönetme

Alarm saatinizi ve takviminizi sesli konut ile düzenleyebilir, mesaj yazabilir, hatırlatıcılar oluşturabilirsiniz.

Gününüzü Planlayın

Google asistan, yakınınızda bulunan restoran, cafe, eczane, hastane , oteller hakkında bilgi verebilir bunların konum bilgilerini ve iletişim numaralarını sizinle paylaşabilir. Asistan bundan çok daha fazlasını yapar. Size uçuşunuzun onay numarasını hatırlatabilir, uçak , otobüs , otel  veya  akşam yemeği rezervasyonları yapabilirsiniz

Eğlenin

YouTube Music’te veya Google Play’de müzik dinlemek veya podcast yayınlarını dinlemek isterseniz, Google Asistan’dan sizin  liste ayarlamasını isteyebilirsiniz.. “En sevdiğim şarkıları çal” komutuyla sevdiğiniz müzik listesini aktif hale getirebilirsiniz.

Fotoğraf Bul

Binlerce fotoğraf çekiyoruz ve onca arasından aradığımız fotoğrafı bulmak bazen işkenceye dönüşüyor. Bu konu da da Google asistan imdadınıza yetişiyor.  Asistana tarih ya da fotoğrafların çekildiği konumu belirterek fotoğrafları bul dediğinizde asistan  onların ekrana gelmesini sağlıyor.

Bir Cevap Alın

Google aramalarınızı, Google asistan aracılığı ile yapabilir , sorduğunuz sorulara sesli cevap alabilirsiniz.

Evinizdeki akıllı cihazları kontrol etmek için Google Asistan’ı kullanabilirsiniz. Eğer eve gelmeden önce örneğin sıcaklığı düşürmek veya ışıkları açmak isterseniz, Google Asistan’a onunla ilgilenmesini söylemek yeterlidir.

Bir şey daha. Google Asistan’ı zaten Google Home gibi diğer cihazlarda kullanıyorsanız, farklı cihazlarda biraz farklı çalıştığını göreceksiniz. Ancak, tüm Google Assistant özellikli cihazlarda çalışan çeşitli işlevler vardır. Bunlar, haberleri dinleme, alarm ayarlama, trafik durumlarını kontrol etme, hava durumu uyarıları alma, sözcükleri diğer dillere çevirme ve daha pek çok fonksiyondur.

Kaynak : http://www.foxnews.com/tech/2017/04/23/5-things-can-do-with-new-google-assistant.html

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir