Google Play Müzik’te, dinleme deneyiminizi yükseltmenin yedi yolu.

Google müzik servisi, Google’un diğer sunumlarından bazılarıyla, Gmail veya Haritalar gibi aynı ilgiyi görmüyor. Ancak Spotify’a rakip sayılan Google Play Müzik’i, aslında en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı bildiğiniz zaman güçlü bir uygulamadır. İşte size Google Play Müzik hizmetinden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak ipuçları.

7Müzik önerilerinizi düzeltin

Önerilen çalma listeleri söz konusu olduğunda Google, neyi sevebileceğinize karar vermek için önceki dinleme geçmişine bakar. Web üzerindeki bu bağlantı veya mobil uygulama menüsündeki, Genel altındaki Önerilerinizi Geliştirme bağlantısını kullanarak zevkinize daha spesifik olabilirsiniz.

Google’a, özellikle ilgi duyduğunuz tür ve sanatçılar hakkında bilgi vererek, önerilerinizi zevkinize göre şekillendirebilirsiniz. Tercihlerinizi silmek ve tekrar başlatmak için de Web’deki Ayarlar sayfasına gidin ve Öneri Geçmişini Sil’i tıklayın.

6Kendi parçalarınızı yükleyin

Google Play Müzik için ödeme yapsanız bile, mevcut MP3’lerinizi Web’e yükleyebilir ve bunları cihazlarınızdan herhangi birine aktarabilirsiniz. İsteğe bağlı akış için de ödeme yapsanız bile bunu kullanabilirsiniz.

Google Play Müzik’e şarkı yüklemek için en kolay yol, Windows veya Mac OS için Music Manager müşterisidir veya Chrome için Google Play Müzik uzantısıdır. Albümler ve parçalar, web uygulaması menüsünde Müzik Yükle seçeneğini kullanarak yüklenebilir.

5Müzik kalitesini arttırın

Android veya iOS uygulamaları aracılığıyla Google Play Müzik’i kullanıyorsanız, hücresel veri faturanızdan tasarruf etmek için uygulama akışlı şarkıların ve indirilenlerin kalitesini otomatik olarak kapatır. Bu ayarları değiştirebilir, böylece daima en yüksek bit hızına sahip olabilirsiniz.

Uygulama menüsünü açın, Ayarlar sekmesine gelin ve üç seçeneği bulmak için aşağı ilerleyin; Mobil ortamda akış kalitesi, Wi-Fi ağlarında akış kalitesi ve indirme kalitesi. Her birini veri planınız olarak ayarlayın ve telefonunuzda veya tabletinizde mevcut depolama alanına izin verin.

4Meta verilerini düzenleyin

Kendi parçalarınızı Google Play Müzik’e yüklediyseniz, parça numarası ve albüm adı, yayın tarihi ve türü dahil olmak üzere her dosya ile ilişkili meta verilerini düzenleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için web’de olmanız gerekiyor. Herhangi bir parçanın yanındaki üç noktayı tıklayın, ardından değişiklikler yapmak için Bilgileri Düzenle’yi seçin. Aktarmakta olduğunuz parçaların meta verilerini Google’ın kitaplığından düzenlemek mümkün değil, ancak aynı menüde kötü verileri raporlamak için bir seçenek bulacaksınız.

3Masaüstü bildirimlerini açın

Müzik çalarınızı bir web tarayıcı sekmesinde olması, müziğinize istediğiniz herhangi bir yerden erişebileceğiniz anlamına gelir, ancak aynı zamanda  çalan şarkının parçasını ve sanatçı adını hızlı bir şekilde göremediğiniz anlamına gelir. Bunu düzeltmek için masaüstü bildirimlerini açın.

Web’de Ayarlar sayfasını açın, laboratuar bölümüne gidin ve Masaüstü Bildirimleri geçiş anahtarını açık olarak ayarlayın (uygulamayı yeniden başlatmanız gerekebilir).

2Mini oynatıcıya geçin

Google Play Müzik, tarayıcıdan çıkıp tüm sekmelerinize gömülmemesi için entegre bir mini oynatıcı içerir.  Web’deki oynatma çubuğunun sağında Show mini player butonunu tıklamanız yeterlidir ve oynatma kontrollerinin kendi kümesiyle dinlediğinizi gösteren daha küçük bir pencere elde edebilirsiniz.

Atlayabilir, duraklatabilir, derecelendirebilir ve tekrar oynatabilirsiniz. Menüyü açın (üç noktayı tıklayın) ve oynatıcının her zaman görünür olmasını ve ekranda diğer pencerelerin üstünde erişilebilir olmasını istiyorsanız her zaman en üstteyi işaretleyin.

1Masaüstü oynatıcısına geçin

Google, müzik hizmeti için masaüstü uygulaması yapmaz, ancak boşluğu Windows ve Mac OS için gayri resmi Google Play Müzik Masaüstü Oynatıcı ile arasındaki boşluğu doldurabilirsiniz. Temel özelliklere bağlı, ancak bununla baş edebilecek bir tarayıcı sekmeniz olması gerekir.

Uygulamayı yükleyin, Google kimlik bilgilerinizle oturum açın. Ara yüz, web’deki durumla büyük ölçüde aynıdır, ancak dinleme izniniz için Last.fm entegrasyonuna sahip olursunuz. Radiant Player, yalnızca Mac OS’ta çalışan iyi bir alternatiftir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir