Google, kullanıcıları rahatsız eden her yerden reklam fışkıran reklam politikasına uymayan yüzlerce uygulamaya cezayı kesti ve Play Store’dan hepsini kaldırdı. Şirket ek olarak, mobil reklam sahtekarlığını önlemek için yayıncıların reklam kazanma platformlarından Google Reklam Yönetici’nden ve Google AdMob’de de yasakladığını bildirdi.

Google Play, Reklamları Kötüye Kullanan 600 Uygulamayı Kaldırdı

Google’ın güvenlik bloğunda yayınlanan makalede şirket, kötü amaçlı uygulamalardan korumaya yönelik çok zaman harcadığını söyledi. Kullanıcıları reklama boğan sadece para kazanmak için olan uygulamalara yönelik ciddi çalışmalar yaptığını bildirmektedir.

google play uygulama

Şirkete göre: ”Google ve Google Play Store’da kullanıcılar dolandırmak isteyen kötü niyetli uygulamaları tespit etmeye ve durdurmaya yönelik özel güvenlik ekiplerinin olduğunu, ayrıca da reklam politikasını ihlal eden uygulamalara karşı da ciddi önlemler aldığını belirtti.

Google, daha önce reklam politikalarını açıkça dile getirdiğini ve bütün platformlarda bunu söylediğini, uymayanların ise yasaklanacağını belirtmişti. Uygulamaların yaptığı hatalardan biri, kullanıcılar reklam görmek istemese bile istemsizce reklamın gelip, kullanıcıyı rahatsız etmesi olmuştur.

Google, Play Store’da zararlı uygulamalara yönelik ve rahatsız edici reklamlara karşı çok daha sıkı önlem alacaklarını ve bunun işe yarayacağını umut ediyor. Ayırca güvenlik açığının üzerinde ise ciddi çalışmalar yapıyor.


Kaynak : https://beebom.com/google-removes-600-apps-play-store-ad-practices/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER