Google Translate uygulaması hiç şüphe yok ki Google’ın en sık kullanılan teknolojilerinden biri… Onlarca dil arasında anlık çeviri yapmasıyla hemen hemen her mobil cihazda yer alan Google Translate uygulaması, bugünlerde ciddi bir özelliğe kavuşuyor. Google’ın yaptığı son açıklamaya göre Translate uygulaması, gerçek zamanlı çeviri özelliğine kavuşuyor!

Google Translate İle Video ve Filmleri Türkçeye Çevirebileceksiniz!

Google, uzun zamandır hem mesajlaşmalarda hem de Translate uygulamasında transkripsiyon teknolojisini kullanıyor. Kullanıcıların hayatını oldukça kolaylaştıran bu teknoloji, konuşmanın anlık olarak yazıya dönüştürülmesi olarak biliniyor. Ancak şuan Translate uygulamasında kullanılan transkripsiyon teknolojisi gerçek zamanlı olarak çalışmıyor. Söylediğiniz kelimeler öncelikle ses kaydı ile tutuluyor ardından yazıya çevrilerek dönüştürülüyor.

# Translate programına eklenen yeni özellik, konuşmaların gerçek zamanlı olarak çevrilmesine olanak sağlıyor. Bu da bir toplantıda veya farklı bir dil konuşan biriyle kurulan diyaloglarda konuşmacının söylediklerinin anlık olarak çevrilebileceği anlamına geliyor. Google’ın yeni nesil çeviri özelliğinin yakın zamanda Android için yayınlanması bekleniyor. iOS sürümü için yayınlanan Translate’in bu özelliğe ne zaman kavuşacağı ise henüz bilinmiyor.

Ancak özelliğin sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için cihazların bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Çünkü yeni özellik tıpkı bir çevirmen gibi olası çevirilerin tamamını gözden geçirip en doğru sonucu vermek üzere tasarlanıyor. Yapay zekânın kullanıldığı bu teknoloji, kullanılacak olan telefonun işlem kapasitesinden, kullanılan mikrofonun kalitesinden ve ortamdaki gürültüden belirli oranda etkileniyor. Ayrıca internet bağlantısının kalitesi de çevirinin hızı için bir diğer etken olarak ön plana çıkıyor.


Trend içerikler

Kaynak : https://mashable.com/article/google-translate-transcription-audio/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!