Google, ABD hükümetinin ve şirketlerinin politikaları nedeni ile yeni Huawei telefonlarında olamayacağını bildirdi. İki ülke arasındaki ticaret müzakerelerine, yasal bildirilere rağmen yasak hala devam etmektedir.

Google eski cihazlarda güncellemeler ve hizmetler devam etse de yeni Huawei ( Mate 30 Pro) telefonlarında hizmetler kullanılamamaktadır.

ABD Yasaları Uygulamaların Kullanılmasını Engelliyor

Google, Uygulamalarinin Neden Huawei

Google’ın yaptığı resmi açıklamaya göre; ABD hükümeti Huawei telefonu varlık listesine aldı. Hükümetin aldığı bir karardır. Google da dahil olmak üzere tüm şirketlerin Huawei ile iş birliği yapmasını yasaklıyor. Bu şekilde olduğundan dolayı Play Store, YouTube, Gmail, Haritalar ve diğer uygulamalar dahil olmak üzere Google’ın uygulamalarının kullanılması yasaklanmıştır.

Google, Hükümet izin verdiği sürece Huawei ile çalışmaya devam edeceklerini bildirdi. ABD hükümetinin çıkarmış olduğu yasalar şu an itibari ile Google’ın Huawei ile sadece 16 Mayıs 2019’da yada daha önce herkese açık cihaz modellerinde çalışmasına izin vermektedir.

Google yasağı sebebi ile Huawei telefonlarını sertifikalandıramıyor ve bu nedenle uygulama aracılığıyla güvenliğin tehlikeye atıldığını belirtti.

Huawei buna karşın ise, Android’i kendi işletim sistemiyle değiştirmeyi ima etmektedir. Fakat hala Android’i kullanmaya devam ediyor.


Kaynak : https://www.engadget.com/2020/02/21/google-huawei-entity-list-ban/?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuaW5vcmVhZGVyLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAGNxU2iPoX2zip3R1mu_CtcCL8a3Pdt0RU-Po8ALDPaS6Kna4xgPoo4-nMzsmfPCrxY5v4P8bmKl-cLmpPNgyMcfAkqfy2AbKNWFMV8qVJur2mdv66ZArtLXL9lo35oGJQwiRfaFLz-iEDkL1UNJ0Cm7Mhgftj3lvtB5PiBxBXJk
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER