Google Yapay Zekası AlphaGo, Sonunda Bir İnsana Mağlup Oldu!

Ana Sayfa Haber Google Yapay Zekası AlphaGo, Sonunda Bir İnsana Mağlup Oldu!
  

Okuma süresi : dakika


 

Reklam ucuz duvar kağıdı

 

AlphaGo, 23-27 Mayıs tarihleri ​​arasında Çin’in Wuzhen kentinde düzenlenen Geleceğin Zirvesi’nde Go oyununda, insan şampiyonu Ke Jie’ye karşı 3-0 kazanmıştı.

Ve artık büyük ustalar gibi AlphaGo’ da emekli oluyor.

AlphaGo’yu yaratan Google‘ın sahibi olan DeepMind’in CEO’su ve kurucu ortağı Demis Hassabis’e göre, ” AlphaGo (yapay zeka), gereken herşeyi kanıtlamıştır.” dedi ve “Dünyanın en iyi oyuncularıyla bu hafta süren heyecanlı oyunlar , AlphaGo’nun rekabetçi bir program olması için mümkün olan en yüksek doruk noktası oldu.” dedi.

 

Google-Yapay-Zekası-AlphaGo,-Sonunda-Bir-İnsana-Mağlup-Oldu!-webhakim-p-1721

 

Bundan böyle, AlphaGo’yu inşa eden araştırma ekibi, “günümüzde hastalıklarla ilgili yeni tedaviler bulma, enerji tüketimini önemli ölçüde azaltma veya devrim yaratma gibi en karmaşık sorunlarımızdan bazılarına karşı bir gün yardımcı olabilecek gelişmiş genel algoritmalar geliştirmeye odaklanacak. ” dedi.

AlphaGo, Go topluluğunda yarışmacı olarak olmasada, diğer alanlarda aktif olarak görev alabilecek.

Bu yıl içerisinde DeepMind, ekibin AlphaGo’nun Go oyunundaki yeteneklerini nasıl geliştirdiğini ayrıntılarıyla anlatacak bir akademik kağıt yayınlamayı planlıyor.

Şirket ayrıca AlphaGo’nun çeşitli Go oyunundaki konumlarını, nasıl analiz ettiğini gösteren bir öğretim aracı geliştiriyor.

Bir Go oyuncusu olarak resmi bir kaydı bulunmayan Google’nin yapay zekası AlphaGo, Yapay zeka’nın insan oyuncusu kadar iyi oynadığı ve bir yapay zekanın insanı yenebileceğini kanıtlanmıştır.

 

İşte AlphaGo’nun Dünya Şampiyonlarına Karşı Kazandığı Maçlar :

 

2015’te Avrupa şampiyonu Fan Hui’ye karşı 5: 0 kazandı. Daha sonra 2016’da efsanevi Go oyuncusu ve çok sayıda dünya şampiyonu olan Lee Sedol (şu anda dünyada 7. sırada yer alıyor) karşısında 4: 1’lik bir skorla kazandı.

 

 

[ilgili_haber id=”3768″][/ilgili_haber]

 

 

Şu anki dünya şampiyonu ve üst düzey oyuncu Ke Jie’ye karşı 3-0 kazandı ve bu alanda gerçek bir tarih yazdı. Bundan önce, oyunun karmaşıklığı nedeniyle yapay zeka’nın Go oyununda rekabet edemeyeceği düşünülmüştü. Taki dünya şampiyonlarını tek tek yenene kadar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir