Google’ın Yapay Zekası, Kendi Kendini Geliştiriyor !

Ana Sayfa Haber Google’ın Yapay Zekası, Kendi Kendini Geliştiriyor !
  Google'ın-Yapay-Zekası,-Kendi-Kendini-Geliştiriyor-webhakim-p-1700

 

Bu hafta Google algoritması olan AlphaGO , dünyanın en iyi GO oyuncusunu yenerek, teknoloji dünyasına bomba gibi düşmüştü. Bu ilk kez  yapay zekanın,  insanı bir yarışmada yendiği tarihi bir olaydı.

Geçen hafta Google’ın I/O Geliştirici 2017 konferansında CEO Sundar Pichai, çevresi hakkında “bilgi” edinmek için karmaşık kod katmanı ve algoritmalar üzerine katman oluşturan başka bir sinirsel ağ süreci olan AutoML hakkında çarpıcı yorumlar yaptı. Sistem, etrafındakileri kendi kendine tanıyıp, merak ettikçe öğrenmesi artıyor. Bu yapay zeka örneği oldukça gelişmiş bir sistemdir.

Normalde, bu katmanların her biri, bir yapay zeka’ nın bütününün bölümleri, insanlar tarafından hazırlanmalıdır ve bu da uzun zaman alır. Ancak Google, bunu kendi teknisyenleri yerine, daha önceden geliştirmiş olduğu bir yapay zeka’ya bıraktı ve o kendi kendini, teknisyenlerden daha hızlı ve daha etkili bir şekilde geliştiriyor.

Google’ın Yapay Zeka Sistemi kendi yapımcısı haline geldi.

Proje üzerinde çalışan araştırmacıların kendi blog sayfalarından paylaştığı yazıda, yapay zeka teknolojisini bir çocuk ile kıyasladılar :

“Bir denetleyici sinir ağı, daha önceden belirlenmiş bir plan için eğitilir ve değerlendirilebilecek bir ‘çocuk’ model mimarisi yapabilir” diye belirtildi. Görev ne olursa olsun, kontrol eden yapay zeka tarafından izlenir ve geri bildirim yapay zeka tarafından “çocuğu” geliştirirken kullanılır.

AutoML prosedürü şimdiye kadar görüntü tanıma ve dil modellemesine uygulanmıştır.

 

Google'ın-Yapay-Zekası,-Kendi-Kendini-Geliştiriyor-webhakim-p-1701

 

Ekip, yapay zeka’yı tek başına kullanarak, dünyanın en önde gelen makine öğrenimi uzmanları tarafından tasarlanan modern modellerle, paralellik gösteren programlar oluşturduğunu gözlemledi.

Tuhaf bir şekilde, insan tarafından tasarlanmış AI’ler ve AI tarafından üretilen programlar birçok benzerlik kodlaması göstermesine rağmen bazı önemli farklılıklar vardır.

Yani demek oluyor ki, bir robot ile, bir insanın kodlama yapısında benzerlikler var ancak önemli noktalarda farklılıklarda gözlenebiliyor.

Ekip, bu kendi kendine kodlamanın, karşıt önlem olarak, sıradan kişilerin elinde olabileceğini ileri sürmeye devam ediyor.

Kodun kendisini inşa edebilen “ham” bir AI ile başlayarak, herkes belirli bir türdeki özel sipariş edilen AI programına “sipariş” vermiş gibi birkaç temel komut girebilir. Ardından, bir düğmeyi tıklatarak, AI, tek başlarına gider ve sonunda müşterinin istediği yazılıma dönüşebilir.

 

http://www.iflscience.com/technology/google-ai-creating-own-ai/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir