Google'ın ticari sırlarını çalmakla suçlu bulunan Anthony Levandowski, 30 aya kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Sürücüsüz otomobil mühendisi olan Levandowski Uber'e bilgileri sattığını ve Google'ın ticari sırlarını çaldığını kabul etti.

Google bir alt şirketi olan Waymo ile Uber arasında geçen davada, 2018 yılında şirketler bir anlaşmaya vardılar ve bunun sonucunda ise Uber, Waymo şirketine 244 milyon dolar para ödemişti.

Lewandowski Suçlamaları Kabul Etti!

google muhendisi lewandowski ceza alabilir webhakim

Daha sonra ise Levandowski, ABD’nin Kuzey Kaliforniya Bölgesi Başsavcılığı tarafından açılan davada ticari sır hırsızlığı cezai suçlamaları ile karşı karşıya kalmıştı.

Google’ın eski mühendisi hatırlanacağı üzere Google’dan ayrıldıktan sonra Otto şirketini kurup bunu da 5 ay sonra Uber’e satmıştı. Fakat bu masumane gibi görünen şirket satma olayı pekte inandırıcı olmadı ki, Levandowski’ye 14.000 belge çaldığı ve Google’ın ticari sırları sattığı gerekçesi ile dava açılmıştı.

Lewandoski suçlamaları kabul etti. Lewandoski ” yaptığı işin ticari sırları satmak olduğunu ve bunları kötüye kullandığını” söyledi.

Lewandoswki’ye Ceza Kapıda

google muhendisi lewandowski

Waymo şirketi ise” Yollarına emin adımlarla devam ettiklerini ve sürücüsüz otomobil teknolojide hız kesmeden devam edeceklerini” bildirdi.

Lewandoski suçlamaları kabul ederek anlaşma yoluna gitse de, yaptığı işin ticari sırları satmak olduğu göz önüne alındığında 24 ay ile 30 ay arasında bir ceza alacağı yönünde.


Kaynak : https://www.theverge.com/2020/3/19/21187651/anthony-levandowski-pleads-guilty-google-waymo-uber-trade-secret-theft-lawsuit
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER