Graffiti nedir, nasıl yapılır? sorusunun cevabı, sokaklarda, duvarlarda rastladığımız farklı şekillerde yazılmış yazılardır. Graffiti’ye şekiller, figürler de örnek gösterilebilir.

Tarihi 1960’li yıllara dayanan bu sanatın özellikle genç yaşta olan kişiler tarafından sevenleri fazladır.

Amerika’da başlayan Graffiti Avrupa bölgesinde ve Asya’da zamanla yayılarak yeni yazı stilleri ile geliştirilerek çoğaldı.

Graffiti Nedir ?

Graffiti aslında sanatçının hayal dünyasında oluşan figürler, semboller ile duvarı süsleme sanatı gibi görebiliriz. Graffiti sanatı vandalizimin örneklerinden biridir. Yani vandalizim özel veya kamuya ait herhangi bir araç, eşya, mala zarar vermektir.

Sokak duvarlarına yazı yazma sanatı aslında illegal bir sanat olarak görülüyor. (İllegal: Yasal olmayan.)

graffiti nedir

Graffiti’nin Tarihçesi

Graffiti sanatının tarihçesi aslında Mısır ve Roma’da bulunan duvar örneklerinden başlamıştır. Arkeologlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilerde Mısır’da, Roma’da hayvan figürleri, semboller ve yazılar bulunmuştur. Arkeologlar tarafından da bunlara graffiti adı verilmiştir.

Günümüzde ise bu hali modernleşmiştir. Modernleşmiş hali 1960’lı yıllarda bir postacı tarafından başlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan New York’ta ortaya çıkmıştır.

Asıl başlatanı, ilk yaratıcısı Taki183 nickname’i olan (Nickname: lakap, takma ismi) postacı tarafından her gittiği yerdeki duvarlara ismini yazmasıyla graffiti başlar.

Taki isimli postacıdan birçok kişi etkilenmiştir ve duvarlara, trenlere insanlarda isim, logo yazmaya başlamıştır. Taki gibi medya tarafından dikkat çekmek isteyen Graffiti sanatçıları metrolar gibi insanlar tarafından çok fazla kullanılan yerlere sanatlarını yapmışlardır.

Günümüzde farklı biçimlerde geliştirilerek hala sürdürülmektedir. Türkiye’de ise ilk graffiti sanatçısı Turbo ismi ile tanınan Tunç Dindaş’tır.

Graffiti Nasıl Yapılır? Nasıl Öğrenilir?

Peki, yıllardır devam eden bu sanat; Graffiti nasıl ve hangi araçlar ile yapılır? Graffiti gelişmeye başladıkça özel spreyler üretilmeye başladı. Farklı boyutlarda püskürtmeye yarayan sprey başlıkları üretildi. Bu sayede sanatçılar işlerini daha ince işleyebilirler.

Öncelikle Graffiti’nin bazı özel terimleri vardır. Bunları öğrenmelisiniz.

Sketch: Kağıt üzerine taslak, karalama

Outline: Ana çizgilere denir.

Fill in: Graffitinin içini boyamaktır.

Second Outline: Dış çerçevedir.

Highlights: Graffiti’nin istenilen belli bölümlerinde yapılan aydınlatma, parlatma işlemi.

Tag: Kendi kullandığınız takma isim

Cap: Sprey boyayı farklı boyutlarda püskürtmeye yarayan sprey başlıklarıdır.

İllegal: Yasal olmayan, kaçak

Legal: Yasalara aykırı olmayandır.

Crew: Graffiti sanatçılarının grubuna denilir.

Graffiti Örnekleri

graffiti nedir graffiti nedir graffiti nedir graffiti nedir graffiti nedir

Graffiti yapmak için temiz bir zemin gereklidir. İşinizi daha güzel ortaya koymanız için dikkat etmeniz gerekir. Kendinize ait bir stiliniz olmalı veya bilinen herhangi bir stili benimsemelisiniz. Yapacağınız graffitiler için bir taslak oluşturmalısınız.

Sketch (taslak) çalışmaları yaparak kendiniz geliştirebilirsiniz. Yazı yazacaksanız uzun tutmamaya çalışın.  Graffiti’de ana hatlar önemlidir bu yüzden Out line’larınızı (Ana çizgilerinizi) olabildiğince düzgün çizin.

Gölgeleme ve bloklandırma olmadan Graffitiniz güzel durmayacaktır. Mutlaka gölgelendirme kullanın. Graffitiniz fill in olmadan boş gözükecektir. İç boyamasını yapın. Graffitinizin çizimi ve boyamasını tamamladıktan sonra Second Outline yapabilirsiniz.

Yani dış çerçeve atarak daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Writer’ların çoğu second outline’ı kullanmaktadır. Çalışmayı tamamladıktan sonra belirli yerlere highlights atmanız daha canlı bir görünüm verecektir.

Graffiti Türleri Nedir?

End2End: Tren boyunca yapılan çalışmalara denir.

Texture Graffiti: Yazıdan ibaret olan çalışmalardır.

WildStyle Graffiti: Bu Türk karmakarışık ve harflerin harmanlanmış olan bir tarzdır.

BlockBuster: Büyük harfli harfler ile yapılır, okunması zor değildir. Genellikle trenlere yapılır.

Cartoon Graffiti: Çizgi film karakterlerinin yapıldığı çalışmalardır.

Donut: Tren kapısına yapılan çalışmalar.

Simple style: Basit çalışmalara denir.

Top to Bottom (T2B): Baştan aşağı boyanan tren paneli çalışmalarına denir.

Bubble Graffiti: Balon efekti verilerek yapılan çalışmalardır.

Stencil Graffiti: Kalıp veya şablon kullanarak yapılan çalışmalardır.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER