Günde 2 Muz Yediğimizde Vücudumuza Neler Olduğuna İnanamayacaksınız

Ana Sayfa Haber Sağlık Günde 2 Muz Yediğimizde Vücudumuza Neler Olduğuna İnanamayacaksınız
  Sağlıklı yiyecekler her zaman lezzetli değildir.Hatta kimi zaman ilaç tadı verirler.Ancak muz konusunda durum pekde öyle değil.Bu nedenle muz, sadece damak zevkimize hitap etmekle kalmayıp, aynı zamanda sağlığımıza büyük avantajlar sağlamaktadır.

Günde 2 Muz yediğimizde neden sağlığımızı ciddi bir şekilde olumlu yönde etkilediğinin kanıtlarını sizler için bir araya getirdik.

Kan Basıncını Düşürür

Muz’da yaklaşık 420 mg potasyum bulunduğundan, yüksek kan basıncını düşürür.

Fazla Kilolardan Kurtulmanıza Yardımcı Olur

İnsanların fazla kilolarından kurtulmak için türlü diyetler yaptığını, milyarlar harcadığını düşünürsek bu madde aslında muzun ne kadar cebimizede faydalı olduğunun kanıtı.Muzlar lif bakımından zengindir.Buda bir zaman sonra iştahınızı keser ve yemek yemek istemezsiniz.Muz ayrıca iştahınızı kesen ve kilo almanızı durduran bir nişasta türü içerir.Ayrıca kanınızdaki şeker seviyesini düşürür.

Anemi Riskini Düşürür

muz-kalori

Anemi solgunluk, yorgunluk ve nefes darlığına neden olur.Bu, kırmızı kan hücrelerinde azalma ve kandaki hemoglobin seviyesinin düşüklüğünün bir sonucudur.Muzlar kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyarır ve aynı zamanda kan şekeri seviyesini düzenler.

Sindirim Sistemini Düzenler

Muzlar kolaylıkla sindirilebildiği için mide-bağırsak sistemini tahriş etmezler.Muzda bulunan dirençli nişasta sindirilmez ve sağlıklı bakteriler için etkili bir besleyici ortam oluştururlar.

Stres Seviyenizi Düşürür

Muz, ruh halinizi geliştirir.Serotonin (“mutluluk hormonu”) almak için gerekli olan triptofan içerir.Ortalama olarak, her muz yaklaşık 27 mg magnezyum bulunur.Bu mineral, iyi bir ruh hali ve sağlıklı bir uyku almanıza neden olur.

Vitamin Eksikliğini Giderir

Muzlar B6 vitamini bakımından zengindirler.Ortalama olarak bir muz , günlük B6 vitamini gereksiminizin yaklaşık %20’sini içerir.Bu vücudunuzun sağlıklı hücrelerin oluşturulması için gerekli insülin, hemoglobin ve amino asitler üretmesine yardımcı olur.

Enerji Seviyenizi Artırır

Muzda bulunan potasyum kaslarınızı kramplardan korurken, karbonhidratlar ağır egzersizleri sürdürecek enerjiyi sağlar.

 

Kaynak : https://brightside.me/inspiration-health/what-will-happen-to-your-body-if-you-eat-2-bananas-a-day-324560/

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir