Dünya’nın İlk Güneş Panelleriyle Döşenmiş Yolu Kullanıma Açıldı

Ana Sayfa Blog Dünya’nın İlk Güneş Panelleriyle Döşenmiş Yolu Kullanıma Açıldı
  WATTWAY‘den Dünya’da bir ilk Güneş Panelleriyle döşenmiş yol !

Wattway adlı firma Fransa’da bir kasabada Dünya’da bir ilk olan güneş panelleriyle döşenmiş bir yolu kullanıma açtı.

Geleneksel güneş panellerinden farklı bir yapıya sahip olan bu güneş panelleri üzerinden geçecek olan yaklaşık 2000 aracın da ağırlığına dayanacak bir biçimde üretilmeye çalışılmış güneş fayansları gibi bir malzeme.

Ancak maliyet bakımından pek de iç açıcı gibi görünmese de şirket yetkilileri bu konu üzerinde yoğunlaşmış gibi görünüyor.

Bu yoldaki aydınlatmaların enerji ihtiyacını karşılayacak düzeyde tasarlanan bu sistem gelecekteki bu gibi teknolojilere ön ayak olacak gibi duruyor.

Ayrıca 3400 kişinin yaşadığı bu kasabadaki tüm sokak aydınlatmalarının enerji ihtiyacını da karşılayacak bu sistem halk için de büyük bir önem arz ediyor.

güneş paneli

Güneş paneli ile döşenmiş yol 2 yıl boyunca teste tabi tutulacak ve bu aşamada yolun ağırlığa dayanımı, beklenen enerji ihtiyacını karşılayıp karşılamayacağı gibi testlerle sınanacağı belirtildi ve bu konuda şirket yetkilisi Jean-Charles Broizat ise bu konuda şunları aktardı:

Hala deney aşamasındayız. Bu ölçeklerde bir deneme sahasının kurulması yeniliklerimiz değerlendirme açısından gerçek bir fırsattır. Bu deneme sahası, inovasyonumuzu optimize etmeye devam etmek için “fotovoltaik panel” kurulum sürecimizi ve üretimlerini iyileştirmemizi sağladı

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir