Güneş enerjisi ile elektrik üretme fikri son zamanlarda oldukça popülerdir. Aslında bu fikir on yıllardır var ve insanlar güneş ışınlarını kullanarak elektrik üretiyorlardı. Ancak bu işi yapan paneller oldukça maliyetliydi. Ancak Geçtiğimiz kırk yılda fotovoltaik hücreler (PTV) gibi bazı güneş panellerinin maliyeti yüzde 99 düştü. Tam olarak güneş paneli nedir gelin birlikte bakalım.

Güneş Paneli Hakkında Bilgi

Ancak maliyetlerin azalmasına karşın artan enerji ihtiyacının tamamının bu kaynak ile karşılanıp karşılanamayacağı da insanların aklında yer eden bir soru. Ve bir de bu panellerin ömrünün ne kadar olacağı da yine merak ediliyordu.

Tükenmekte olan petrolün yerini alabilecek en büyük adaylardan biri güneş enerjisi olarak kabul ediliyor. Ayrıca iklim değişikliği sorununa da çözüm getirebilecek bu alternatif bir çok hükümetin uzun vadeli planları arasında yer alıyor.

güneş paneli hakkında bilgi

Ticari amaç ile oluşturulmuş bir güneş tarlası

Japonya, Almanya, İspanya, Kaliforniya ve Çin’deki politikalar güneş paneli pazarının büyümesini hızlandırdı. Ve bu durum sadece hükümetlerin ve büyük şirketlerin değil son kullanıcıların bile evlerinde güneş enerjisi ile elektriklerini üretebilmelerini sağladı.

Araştırmacılar, güneş panellerinin maliyetini 1980’den 2012’ye kadar incelerken, bu zaman aralığında güneş panelleri maliyetinin yüzde 97 oranında düştüğünü gördüler. Ayrıca bu zaman aralığında edinilen ar-ge bilgisi, mühendislik becerisi ile birlikte gelişen ulaştırma, seri üretim, hammadde ihtiyacı kaynağı ve nakliye imkanları da güneş panelleri maliyetlerini düşürdü.

Güneş Panelleri Nasıl Elektrik Üretir?

Güneş panelleri elektrik enerjisi üretirken güneşin yaydığı enerji içeren ışınlardan faydalanırlar. Enerji üretmek için ise son derece basit bir mantık ile çalışırlar. Güneş panelleri koyu renkli yüzeylerden oluşur.

Basit bir fizik yasasına göre koyu renkli yüzeyler üzerlerine düşen ışınları yansıtmak yerine emerler. Bu sayede yüzeye düşen güneş ışınları yansımaz ve emilmiş olur. Güneş enerjisinin sahip olduğu panel üzerinde fotovoltaik hücreler bulunur.

Bu fotovoltaik hücrelerin özelliği ısı oluşturulduğu zaman üzerlerinde bulunan elektronları serbest bırakmasıdır. Elektronlar serbest bırakıldıktan sonra artık solar hücreler arasında özgürce hareket etmeye başlarlar. Gezinen elektronlar birbirine bağlanmış hücrelerin son noktası olan kutuplardan akmaya başlar ve böylece bir elektrik akımı üretilmiş olur.

güneş paneli nedir

Paneller ile üretilen elektrik enerjisi, dağıtım direkleri ile enerji şirketlerine satılabiliyor.

Güneş Panelleri Ne Kadar Elektrik Üretebilir?

Bu sorunu cevabı için birden çok parametre vardır. Panelin kalitesi, büyüklüğü, kurulduğu coğrafi bölge özellikleri, panelin yönü, üzerine düşen güneş ışığı miktarı gibi bir çok parametre üretilen elektrik akımının boyutunu değiştirebilir.

Üretilen güneş paneli elektrik miktarı bir cep telefonunu şarj edebilen akımlardan tutun da enerji şirketlerine satabileceğiniz büyüklükteki akımlara kadar ulaşabilir.

Ülkemizde de bir çok güneş tarlası adı verilen tamamen güneş panelleri ile dolu araziler mevcuttur. Bu arazilerde genellikle enerji şirketlerinin nakil hatlarına bağlanmak üzere elektrik enerjisi üretilir ve karşılığında kilovat başına ücret alınır.

Küçük projeler için de güneş panelleri kullanılabilir. Örneğin cep telefonu şarj eden, bir radyoyu rahatlıkla çalıştırabilen veya gece kullanılmak üzere bir aydınlanma aküsünü doldurabilen güneş panelleri projeleri çok düşük maliyetler ile gerçekleştirilebilmektedir.

güneş paneli hakkında bilgi

Güneş paneli kullanılan bir ev

Son trendlerden biri de 14 15bin lira civarında maliyet ile bir köy evinin bütün elektrik ihtiyacını karşılayabilen güneş paneli sistemleridir. Bu tür sistemlerde sadece güneş paneli yeterli değildir. Güçlü aküler ve inverter denilen elektriksel cihazlar ve ekipmanlar da güneş panelleri ile birlikte kullanılır.

Güneş Panelleri Fiyatları

Güneş panelleri fiyatları büyüklüklerine, kalitelerine ve kapasitelerine göre oldukça geniş bir fiyat aralığında satılmaktadır. 100 lira ödeyerek sahip olacağınız panellerden tutun da evinizdeki bir kaç beyaz eşyayı çalıştırabilecek güçte olan 4000 5000 lira bandında olan güneş panelleri mevcuttur. Fiyatlandırmadaki diğer bir parametre ise sizin ne kadarlık bir elektrik enerjisine ihtiyaç duyduğunuzdur.

Bu yazımızda güneş panellerinin çalışma mantığı, nasıl ve hangi alanlarda kullanılabileceği hakkında genel bilgiler verdik. Şayet eviniz veya iş yeriniz için tasarruf etmek amacıyla güneş paneli sistemi kullanmak isterseniz profesyonel şirketlerden yardım almanızı tavsiye ederiz. Küçük çaplı güneş paneli projeleriniz için ise yorum sekmesini kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!