Dikkat! Mars büyüklüğündeki bir lekenin Dünya’ya doğru hareket ettiği iddia edildi. Uzmanlar AR2770 ismi alan lekenin zamanla büyüdüğünü keşfetti. Birkaç gün içerisinde Dünya’daki radyo dalgalarını, GPS’leri vb. sistemleri etkileyebileceği konusunda yetkililer uyardı. Güneş patlaması ne zaman olacak, bu yeni güneş patlaması 2020 nedir, kısaca bahsettik. Ancak gelin daha da detaylandıralım.

Bilim adamları boyutunun gittikçe büyüdüğünü söylüyor, bu lekenin. Korkutucu olan bir anda Dünya’ya dönmesi. AR2770 lekenin Mars’ın genişliğinde olduğunu söylüyorlar. Bu sistemin şuan içerisinde de ufak ufak patlamalar olduğunu da belirttiler. Şuan çok büyük patlamalar olmamış belki ama elektromanyetik sistemleri etkileyebilecek hatta devre dışı bırakabilecek güçte olan bu lekenin takibini bilim insanları yakından yapıyor.

Güneş Patlaması Nedir?

Güneş Patlaması Ne Zaman Olacak Güneş Patlaması 2020

Güneş lekelerini oluşturan manyetik ilmek üzerindeki plazmanın, manyetik konfigrasyon değişimi nedeniyle ani olarak salınmasıyla meydana gelir.

Güneş patlamaları, Güneş’te gerçekleşen büyük patlamalara denilir. Bunlar milyarlarca megaton gücünde olurlar ve çok zaman 1 milyon km/saat hızla hareket ederler.

Bu leke, ABD’de keşfedildi. Gökbilimci Martin Wise, bu lekeyi gözlemledi ve rapor edildi. AR2770 şuan da atmosfere iyonlaşma dalgaları göndermekteymiş. Leke’nin alanı büyümekte olup, daha yoğun güneş patlamaları da beklenmekte.

Güneş Patlaması Ne Zaman Olacak, Sonuçları Ne Olur?

Güneş patlamaları nedeniyle ortaya çıkan enerjiler, atmosferimize küçük dalga boyunda gelir.

Bunların sonucunda radyo iletiminde aksaklıklar, uyduların elektronik devrelerinde hasarlar, elektrik iletim hatlarında bozulmalar ve Şehir elektriklerinde bozulmalar da görülebilir.

Patlamalar, yörüngede bulunan uydular ve astronotlar için bir risk oluşturuyor.

Would We Notice If the Sun Suddenly Exploded? (Güneş Aniden Patlasa Fark Eder miydik?)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!