Güneş 4.6 milyar yıl önce oluştuğunda, gezegenlerin kralı da şekillenmeye başladı.

Yeni bir araştırmaya göre, gezegenlerin kralı Jüpiter sadece Güneş Sistemi’nin en büyüğü değil,aynı zamanda en eskisi.

California’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı’ndaki araştırmacılardan bir ekip ve Almanya’daki Munster Üniversitesi, güneşin 4.6 milyar yıl önce şekillendikten sonra Jüpiter’in çekirdeğinin Dünya’nın 20 katına 1 milyon yıl da ulaştığını tespit etti. Yeni doğan yıldızlar, gezegen oluşumu için  gaz ve tozu uçurduğu  enerjiyi serbest bırakmaya eğilim gösterdiğinden,gaz devinin malzemeleri çok hızlı emmesi gerekiyordu.

Güneş-Sistemi'nin-En-Büyüğü-ve-Aynı-Zamanda-En-Eski-Gezegeni-Jüpiter-1

Ekip bu sonuca, Dünya’ya düşen bazı demir gök taşlarındaki molibden ve tungsten izotoplarının varlığı ve bolluğu için test yaptıktan sonra vardı. Molibden izotoplarının verileri sayesinde, meteoritlerin iki farklı malzemeden alınan bileşenleri içerdiğini buldular. Tungten izotoplarından elde edilen veriler öte yandan iki rezervuar kaynağının 2 ile 3 yıl milyon yıl arasında ayrıldığını gösterdi.Buna ek olarak,güneş sisteminin oluşumuna kadar milyonlarca yıl önce ayrılmışlardı.

Ekip, ‘iki disk rezervuarını etkili bir şekilde uzun bir süre ayırmak için en makul mekanizma, aralarında bir devasa gezegenin birleşmesidir’ açıklamasını yaptı.

Gaz devi Jüpiter,yıllar geçtikçe oluşumu yavaşlarken, iki rezervuar arasında kalıcı bir bariyer oluşturmak için  büyümeye devam etti. Araştırmacılar şimdi güneşin yakınında, diğer yıldız sistemlerinde yaygın olarak bulunan süper toprakların da olmamasının nedeni olarak düşünüyorlar. Bu, varlığımızı Jüpiter’e borçlu olduğumuz anlamına gelir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir