Güney Kore’deki sağlık yetkilileri, salgın ile mücadelede rakamların nispeten düşük olmasına rağmen korona virüste ikinci dalganın başladığına inanıyorlar.

Güney Kore, salgın ile mücadelede dünyayı kendisine hayran bırakan bir mücadele içine girmişti fakat salgın aylar sonra ikinci bir dalga ile tekrar başlamış durumda. 

Güney Kore’de İkinci Dalga Başladı!

Güney Kore'de İkinci Dalga Başladi

Kore Hastalık Kontrol Merkezi Başkanı Jung Eun-kyeong, ilk dalganın Nisan ayına kadar sürdüğünü söyledi. Mayıs ayından bu yana, başkent Seul’deki gece kulüplerindeki salgınlar da dahil olmak üzere yeni korona virüs vakaları artmaya başladı.

Yetkililerin pazartesi günü yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde farklı şekillerde 17 enfekte olan hastanın kayıtlara geçtiğini bildirdi.

Dr. Jeong, yakın zamandaki virüsün tekrar artması, ülkenin ikinci bir virüs dalgasının ortasında olduğunu bu şekilde devam etmesi sonucunda kötü sonuçların ortaya çıkacağını belirtti.

KCDC şimdiye kadar Güney Kore‘nin ilk dalgasının hiç bitmediğini söylemişti. Diğer yandan Dr Jeong, mayıs ayının başlarında bir kaç vaka görüldü ve ardından Seul bölgesinde yeni enfeksiyon dalgası resmen gelmeye başladı.

Sıkı Tedbirler Gelebilir!

covid 19 salgin ikinci dalga

Pazartesi gününün başlarında, başkentin güneyindeki Daejeon kenti, bir dizi küçük virüs kümesi bulduktan sonra müzeler ve kütüphaneler gibi kamusal alanlarda toplantıları yasaklayacağını açıkladı.

Seul belediye başkanı ayrıca, önümüzdeki üç gün içinde ortalama olarak ilk 30’a girerse ve şehir hastanelerinin yatak doluluk oranının% 70’i aşması durumunda, karantina ve sıkı sosyal mesafeye geri dönmek zorunda kalabileceği konusunda da uyardı.

Ülkedeki Son Durum!

Ülkenin ilk vakasının 20 Ocak’ta bildirmesinden bu yana toplam 280 kişi öldü. Genel olarak, 12.000’den fazla enfeksiyon kaydedildi ve şu anda ülkede 1.277 aktif vaka kaldığı düşünülmektedir.


Kaynak : https://www.bbc.com/news/world-asia-53135626
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER