Çocuğunuz İçin Güvenli Sürüş Uygulamaları

Ana Sayfa Haber Mobil Çocuğunuz İçin Güvenli Sürüş Uygulamaları
  



Ebeveynler için, çocuğunuza arabayı teslim etmek ve onun gerçekten araç kullanırken güvende olduğunu hissetmek yıllar alabilir. Gelişen teknoloji ile artık çocuğunuzun araç kullanırken geçirdiği acemilik dönemini kontrol altında tutabilirsiniz. Bu uygulamalar ile çocuğunuzun trafik kurallarını öğrenmesini sağlayabilirsiniz ve GPS sayesinde, izlediği rotayı da görüntüleyebilirsiniz.

Unutmayın ki, bu uygulamaların çalışması için, çocuğunuzun telefonunda yüklü kalması gerekmektedir. Çocuğunuza anahtarları verdiğinizde uygulamanın kullanılır durumda olduğundan emin olmalısınız. Çocuğunuz araç kullanırken, durumu hakkında bilgiler edinebilmenizi sağlama kabiliyeti olan birkaç uygulama mevcut. Bu yazımızda, uygulamaların içerikleri ve özellikleri hakkında bilgi vereceğiz.

TrueMotion Family: Ebeveyn olarak kuralları siz belirleyin!

araba kullanırken dikkat dağınıklığını giderme

TrueMotion Family (eski ismi ile Canary), gençlerin seyahatleri boyunca hareketlerini ve sürüş alışkanlıklarını izlemenizi sağlar.

Uygulamanın içinde çocuğunuzun seyahat etmesine izin verilen bir çevre, sürmesine izin verilen hız ve hatta evde olmaları gerektiği zaman aralığı gibi ayarlamalar yapabilirsiniz.

Çocuğunuz “kurallarınızdan” herhangi birini kırıyorsa, uygulama sizi uyarır. Örneğin belirlediğiniz hız limiti aşılırsa uygulama üzerinden bunu görebilirsiniz. Hatta çocuğunuz araç kullanırken kim ile kaç dakika telefon görüşmesi yaptığına dair bilgi almanız da mümkün.

Maliyet: Uygulama bir hafta boyunca ücretsizdir. Daha sonra uygulamaya ömür boyu sahip olmak için bir defaya mahsus 15 dolarlık bir ödeme yapmanız gerekmektedir.

Desteklenen Platformlar: Android ve iOS cihazlar için kullanılabilir.

Drive Smart: Otomatik olarak başlama özelliği olan güzel bir asistan!

Sürüş sırasında çocuğunuzun dikkatini dağıtma konusunda endişeleniyorsanız, Drive Smart, kullanmak isteyebileceğiniz harika bir güvenli sürüş uygulaması olabilir. Telefonda otomatik olarak başlatılır. Sürüş esnasında gelen aramalara sesli olarak otomatik cevap verir. Ayrıca gelen SMS’lere de otomatik cevap verme kabiliyetine sahiptir.

Uygulamanın Plus sürümü, araba sürmeye başlanıldığında, bunu otomatik olarak algılar ve sürüş güvenlik uygulamasını başlatır. Ayrıca uygulama devre dışı bırakılmışsa ebeveynleri bilgilendirir. Bunlara ek olarak kullanıcı tüm sürüş kurallarını doğru şekilde uygulamışsa bir ödüllendirme sistemi de uygulama içerisinde yer almaktadır.

Maliyet: Uygulama kullanımı ücretsizdir. Uygulama Android ve iOS işletim sistemlerinin her ikisinde de çalışmaktadır.

AT & T Drive Mode: Metin Mesajlarını Engeller

AT & T Drive Mode, çocuğunuzun her sürüşünde otomatik olarak açılan ücretsiz bir uygulamadır ve kısa mesaj bildirimlerini kapatarak çocuğunuzun dikkatinin dağılmasını engeller. Ayrıca isteğe bağlı olarak gelen metin mesajlarını otomatik olarak cevaplama seçeneği de vardır.

Sadece metin mesajlarını değil, e-posta bildirimlerini, uygulama bildirimlerini ve push bildirimlerini de engelleyebiliyor.

Uygulama tamamen ücretsizdir, Android ve iOS işletim sistemlerinin her ikisinde de kullanılabilir.

Drivesafe.ly Pro: Eller Serbest Modu

Güvenli sürüş uygulamaları içerisinde olan Drivesafe’in en büyük özelliği, sürüş başladığı andan itibaren telefonu eller serbest moduna geçirir.

Gelen metin mesajlarını, e-postaları, uygulama bildirimlerini okuyabilme özelliğine sahiptir.

Maliyet: Uygulama için yıllık 13,95 ABD doları ödeniyor ve ayrıca Anne ve Baba’nın uygulamayı kullanmak istemesi durumunda 34,95 ABD doları için aile planları sunuluyor. Uygulama sadece Android‘de kullanılabiliyor.

Toyota Safe & Sound: Rahatsız Etmeyin Modu

Toyota’nın sunduğu bu güvenli sürüş uygulamaları, sadece çocuğunuz için değil sizin için de kullanışlı olabilir. Araç kullanmaya başladığınız andan itibaren tüm bildirimleri susturur ve metin mesajlarını ve bildirimleri okuma özelliği vardır.

Ayrıca, sürüş şeklini de izler. Eğer hız yapmaya başlanırsa veya yoldayken bir metin göndermeye çalışılırsa, uygulama arabanın içinde çalmakta olan müziği değiştirerek bir ikaz oluşturabilir. ( Aracı kullanan kişi çocuğunuz ise istediğiniz müziği koyabilirsiniz hatta kendi sesiniz bile olabilir )

Maliyet:  Ücretsiz

Uygulama sadece Android için mevcut.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir