Güvenliğiniz İçin Akıllı Telefonunuzda Yapmanız Gereken 7 İşlem

Ana Sayfa Haber Güvenliğiniz İçin Akıllı Telefonunuzda Yapmanız Gereken 7 İşlem
  Son yıllarda akıllı telefonlara yönelik zararlı yazılımlar çok sayıda artış gösterdi. Bu da demek oluyor ki, telefonunuz artık eskisi kadar güvenli değil ve her geçen gün çok daha risk altında, bu yüzden vereceğimiz tavsiyelere lütfen uyun ve gelen saldırılardan en az hasarla kurtulun.

 

[ilgili_haber id=”2803″][/ilgili_haber]

 

Bilgisayarlarda genelde güvenlik duvarları ve anti-virüs programları bulunmaktadır. Bu uygulamalar %100 olmasada bir nebze, bilgisayarları, kötü amaçlı yazılımlardan koruma sağlamaktadır. Ancak mobil cihazlarda durum aynı şekilde değil, akıllı telefonları koruyan tek şey, ana işletim sisteminde bulunan ufak tefek yazılımlar.

Akıllı telefon kullanırken, çok daha dikkat etmenizde fayda var, banka bilgileri, önemli hesap şifreleri, her türlü dosya, fotoğraf vs. herşey akıllı telefonlarda saklanıyor ve banka işlemleri yapılıyor. Buda telefonları aslında bilgisayarlardan çok daha fazla hedef haline getiriyor, hacklerlere karşı. Şimdi, sizlere vereceğimiz bu önlemlerle telefonunuzu %100 olmasada, ( ki bunun garantisini kimse veremez ) koruyabilirsiniz.

 

Güvenliğiniz-İçin-Akıllı-Telefonunuzda-Yapmanız-Gereken-7-İşlem-webhakim-p-1723

 

1- Genelde Akıllı telefon kullanıcıları, telefonlarını kolay olması sebebi ile şekil ile kilitlerler. Bu güvenlik açısından pek yeterli değil. Bunun yerine telefonunuzu parola veya parmak izi ile kilitleyin. Bu telefonununuz çalındığında veya zararlı bir yazılım indirildiğinde bilgilere erişilmesi çok daha zor olacaktır.

 

2- Telefonunuzun işletim sistemi ne olursa olsun, hep güncel tutun. Bu sizin işletim sisteminden kaynaklı açıklarınızıda kapatacaktır.

 

3- Akıllı telefonlarınızda şifreler veya kredi kartı numarası gibi önemli bilgileri kaydetmeyin ve herhangi bir yere kopyalamayın.

 

4- Halka açık yerlerde ve avm’lerde bulunan WiFi ağlarına bağlandığınızda kesinlikle bu tür internet ağlarında, banka işlemleri vb yapmayınız. Bu tür ağlar güvenli değildir ve herkez tarafından erişilebilir.

 

5- Her gün veya her hafta telefonunuzu yedekleyin. Günlük olarak unutabilirsiniz, ancak bunu sizin için yapan servisler var, onlara üye olup, günlük olarak otomatik verilerinizi yedekleyebilirsiniz.

 

6- İnternette bulunan uygulama mağazalarından uygulama indirmeyin. Her zaman uygulama indirme merkeziniz, App Store veya Google Play Store olsun.

 

7- Bilgisayarlarda olduğu gibi telefonlarda da güvenlik programları mevcut. En azından bir tane lisanslı bir virüs programı indirip kurmakta fayda var. Akıllı telefonunuzun uygulama mağazasından güvenlikli bir adet anti-virüs programı bulabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir