Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan çarpıcı açıklamalar geldi. Bilindiği üzere vaka artış sayılarının artması ve buna ek olarak ölüm sayılarının da artması sebebi ile gündeme sürekli sokağa çıkma yasakları geliyor.

Covid-19 salgınında yeni önlemlerin konuşulduğu Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Koca, ”Salgında son kritik ayları yaşıyor olabiliriz.” açıklamasını yaptı. Gazetecilerin “Sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorusuna da cevap veren Koca, dünyada sokağa çıkma yasağı uygulamasında uzak kalındığını ve tercih edilmediğini belirtti. Ayrıca Koca, ” Türkiye için sokağa çıkma yasağının söz konusu olmadığını söyleyebilirim.” dedi.

Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı?

Hafta Sonu Sokaga Cikma Yasagi Olacak Mi

Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca, sokağa çıkma yasağı ile ilgili detaylı bilgi verdi;

Dünyada sokağa çıkma yasağıyla ilgili benzer kısıtlamalardan uzak kalındığını, bu uygulamaların tercih edilmediğini biliyoruz. Ayrıca Türkiye için sokağa çıkma yasağının söz konusu olmadığını söyleyebilirim. Bizim özellikle sonuç alabileceğimiz, maske ve mesafeyi çok söylüyoruz fakat bu bulaşın en önlenmesinin kısa yolu mesafe, mesafenin korunmadığı yerde maske.

Diğer yandan Hem esnek çalışma, hem ulaşımla ilgili bir takım düzenlemeler. Bu esnek çalışma ile ilgili sadece kamu değil özel sektöründe içinde olmasını Bilim Kurulu öneriyor. Şehrin veya şehirlerin durumuna göre bu kararların alınabileceğini söylüyorum. Bilim Kurulu, esnek mesaiyle ilgili sadece kamu değil özel sektörün de benzer şekilde bu uygulamanın içinde olmasını öneriyor.

Bu arada gençlerde bu salgının daha yoğun olduğunu görmeye başladık. Hayatını kaybedenlerin yaş ortalaması hala yüksek fakat gençler de başına gelmiyor değil. Kronik rahatsızlığı olan gençlerimizden can kayıplarımız oldu.

Okulların açılmasıyla ilgili genel karar alınmıştı. Hazırlık ve 1. sınıfların 21’inde açılmasıyla ilgili bakanlıklar bir çalışma yaptılar. Bu dönemde 2+5 gün şeklinde bir uygulamaya geçilecek. Dahası salgının çok yoğun olduğu illerde ise gerektiğinde Hıfzıssıhha kurulları başlatmama kararı alabilir. 2-3 hafta içerisinden salgının durumu tekrar değerlendirilip ona göre kademeli geçişin olup olmayacağı ya da nasıl olacağı değerlendirilecek.

 

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!