Gebelikte Yaşanılan Uzun Süreli Stres Bebeği Olumsuz Etkiliyor

Ana Sayfa Bilim Gebelikte Yaşanılan Uzun Süreli Stres Bebeği Olumsuz Etkiliyor
Ayşe Nur Şafak   Annenin gebelik sırasında uzun süre stres halinde olması, amniyotik sıvıdaki stres hormonlarının konsantrasyonunu artırdığı öne sürüldü. Zürih Üniversitesi’nde disiplin kurulu üyelerinden oluşan araştırma ekibi tarafından kanıtlanan bu teori; gebelik sırasında uzun süreli stres halinin fetüsün gelişimini olumsuz etkilediğini, kısa süreli stres hallerininse fetüsün gelişimini etkilemediğini belirtti.

 

Stres durumu gebe annelerde beklenenden daha uzun sürerse ileride çocuğun zihinsel ya da fiziksel bir hastalık geçirme riskini – örneğin dikkat eksikliğine bağlı hiperaktivite bozukluğu(ADHD) veya kardiovasküler hastalık- artırdığı belirtildi.

Stresin rahimdeki bebeği nasıl etkilediği tam olarak aydınlatılmamış olsada Zürih Üniversite Hastanesi ve Münih Max Plank Enstitüsü ile işbirliği yaparak anneye yapılan fiziksel stres sonucu plasentaki metabolizmanın değiştiğini ve fetüsün büyümesini etkilediğini keşfettiler.

 

Gebelikte-Yaşanılan-Uzun-Süreli-Stres-Bebeği-Olumsuz-Etkiliyor-webhakim-p-1725

 

Stres Hormonu Anne Karnındaki Bebeğin Büyümesini Etkiler

 

İnsan vücudu harika bir mekanizmaya sahiptir. Aynı kimyadaki denge prensibi gibi. Kimyadaki denge denklemlerindeki gibi eğer bir tarafa madde eklenirse sistem o maddeyi azaltıcı yönde hareket eder ve sistemi denge halinde tutar.İnsan vücudu da aynen böyledir. Stres yapmaya başlandığın andan itibaren stresi azaltacak hormonlar salgılamaya başlar.

Strese karşı insan vücudu kortikotropin hormonu (CRH) olarak adlandırılan, stresle baş etmeyi sağlayan hormonlar salgılar. Bu mekanizma gebelik sırasındaki stres süresince de devam eder ve cenine besin sağlayan plasenta da CRH hormonu üretilir. Bunun sonucunda plasentada üretilen hormondan az miktarda olsa amniyotik sıvı ve fetal metabolizmaya girer.

 

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, bu hormonun anne karnındaki bebeğin gelişimi artılabileceğini göstermiştir. Bu hormon ayriyeten annenin erken doğum yapması durumunda bebeğin hayatta kalma olasılığını da artırabildiği de gözlenmiştir. Uzmanlar, kısa süreli stresin anne karnındaki fetüsü etkilemediğini, hatta olumlu yönlerinin bile olabileceğini belirttiler.

Fakat bu hormonun olumlu yanlarının yanı sıra olumsuz sonuçlara da neden olabilmekte.

 

Uzun Süreli Stres Durumu

 

“Uzun süreli strese maruz kalan annenin, amniyotik sıvısındaki CRH seviyesini artar.”diyor Pearl La Marca-Gheemmaghami (psikolog ve program araştırmacısı). Stres hormonunun bu yüksek konsantrasyonu fetüsün büyümesini hızlandırır.

Fetüsün zamanından önce gelişmesini sağlarken bazı olumsuzluklara yol açabileceği de belirtilmekte. Sonuç olarak, hormon fetüsün gelişiminde karmaşık ve dinamik bir rol oynamaktadır.

 

Uzun Süreli Stres Altındaysak Ne Yapmalıyız?

 

Psikologlar, uzun süre stres altında kalan annenin stresini daha iyi idare edebilmesi için bir terapistten destek alması gerektiğini söylemekte. Bununla birlikte belirtilmesi gereken asıl mesele, hamilelikte stresin her zaman olabileceğidir. Olması anormal bir durum değildir.

Sadece bu stres hali olması gerektiğinden fazla sürdüğü takdirde bir terapiste görünmenizde fayda var. La Marca-Ghaemmaghami, ” Doğum sonrası anne ile çocuk arasında güvenli bir bağ, stresin bütün olumsuzluklarını nötralize edebilir.” belirtmekte.

Kaynak ; http://neurosciencenews.com/maternal-stress-babies-6785/

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir