Koronavirüs salgını sebebi ile üniversiteler açılsın mı, açılmasın mı diye tartışmalar devam ediyor. Hatırlanacağı üzere 2.dönemde okula gitmeyen öğrenciler bu dönem ise okula gitmeyi planlıyorlardı. Diğer yandan ise bu öyle olmadı. Sağlık Bakanlığı’nın da tavsiyesi ile 127 devlet üniversitesinden 123’ü uzaktan eğitim kararı aldığını açıkladı. Peki; üniversiteler açılacak mı? Hangi üniversitelerde uzaktan eğitim olacak? Detaylarına bakalım.

Bilindiği üzere virüste vaka artış sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Ayrıca ölümler ise çok hızlı şekilde artış gösteriyor. Bu durumu da yakından takip eden yetkililer üniversitelerin açılmaması yönünde kararlar almaya devam ediyor. Bu sebeple pek çok üniversite uzaktan eğitim kararı aldı.

HANGİ ÜNİVERSİTELER UZAKTAN EĞİTİME GEÇTİ?

son dakika Universiteler acilacak mi

Salgın nedeni ile 127 devlet üniversitesinden 123 tanesi uzaktan eğitim kararı aldı. Bu arada 4 devlet üniversitesi ise yeni eğitim dönemi için uzakta öğrenim duyurusu yayınlamadı. Diğer yandan ise açıklama yapmayan devlet üniversiteleri sırası ile: Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi oldu.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Yükseköğretim Kurulu, üniversitelerin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istedi. Diğer yandan ise Sağlık Bakanlığı’nın önerisi sonrasında eğitimin tüm üniversitelerde online olarak yapılması bekleniyor.

EGE ÜNİVERSİTESİ

“Buna ilaveten Yükseköğretim Kurulunun ‘Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Rehberi’nde tanımladığı şekilde uzaktan öğretim uygulamalarında (asenkron) etkinlik ve paylaşımlardan da yararlanılmasına, Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Hemşirelik Fakültesi hariç olmak üzere 2020-2021 güz döneminde ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde tüm staj, laboratuvar ve uygulama derslerinin uzaktan öğretim yoluyla yapılması ancak bu yöntemle yapılması mümkün olmayan staj, laboratuvar ve uygulama derslerinin bahar döneminde yapılacak şekilde planlanmasına karar verildi. Tıp, sağlık bilimleri, diş hekimliği ve hemşirelik fakültelerinde uygulamalı eğitimlerin nasıl yapılacağı ilgili fakülte kurullarınca belirlenecek.” açıklamasını yaptı.

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ

“Üniversitemiz, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün yurtlarla ilgili değerlendirmesini, ilimiz Pandemi Kurulu’nun açıklamalarını, üniversitemiz akademik birimlerinin görüşlerini, öğrencilerimizin şehirlerarası hareketlilikte ve konaklamalarında yaşayabilecekleri riskleri birlikte ve bütünlük içinde inceleyip değerlendirerek ve öğrencilerimizin en güvenli bir şekilde eğitim almalarını esas alarak, ülkemizin, şehrimizin ve öğrencilerimizin pandemi sürecini en az hasarla atlatması için elimizden geleni yapmak gerektiği bilinciyle kararlar almıştır. Buna göre tıp fakültesi, 4, 5, 6’ncı sınıf öğrencileri ile veteriner fakültesi 5’inci sınıf öğrencileri yüz yüze eğitim görecek. Bunların dışında kalan önlisans, lisans ve lisansüstü bütün birimlerin bütün dersleri Uzaktan Eğitim yoluyla işlenecek.” açıklamasını yaptı.

 


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!