Bildiğiniz gibi dünyada korona virüs salgını varken bir de hanta virüsü eklendi. Bu virüs sebebiyle Çin’de bir kişi hayatını kaybetti ve paniğe neden oldu. 

Yapılan testlerde hayatını kaybeden kişinin hanta virüsünü taşıdığı belirtildi. Peki Hanta virüsü nedir? Nasıl ortaya çıkar? Belirtileri nelerdir? Türkiye’ye gelebilir mi? Uzmanlardan araştırıp sizler için derledik.

Genellikle farelerden insanlara bulaşan hanta virüsü Çin’de görülmesinin ardından tüm Dünya’da ve sosyal medyada ses getirdi ve paniğe yol açtı.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC)’ye göre Hantavirus, 

Hanta Virüsler kemirgenler tarafından yayılan bir virüs ailesidir ve dünya çapında insanlarda çeşitli hastalık sendromlarına neden olabilirler. 

Herhangi bir hanta virüs ile enfeksiyon, insanlarda hanta virüs hastalığına neden olabilir. Her hantavirüs serotipinin spesifik bir kemirgen konakçı türü vardır ve idrar, dışkı ve tükürükte dökülen aerosolize virüs yoluyla ve daha az sıklıkla enfekte olmuş bir konakçıdan bir ısırıkla insanlara yayılırlar.

İnsandan İnsana Bulaşmıyor

Fare idrarı, tükürüğü ve fare dışkısından temasta insanlara bulaşan virüsler insandan insana bulaşmıyor.

Belirtileri Nelerdir?

Hemen hemen korona virüsüne benzer belirtileri var. Yorgunluk, ateş, kanama ve böbrek yetmezliği virüsün belirtileri arasında yer alıyor.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!