Bir kitap okudum hayatım değişti, film izledim bana çok şey kattı, cümlelerini illa ki duymuşsunuzdur. Bu belgesellerde sizleri farklı boyutlara taşıyarak ufkunuzu genişletecektir.

Hayatımızda belki de bir çok belgesel izlemişizdir. Ancak buradaki belgeseller sadece sıradan izlenip geçilecek belgeseller değildir. Konu ve kategori bakımında en iyi belgesel durumundadırlar. Bu belgesellere birlikte göz atalım.

Hayata Daha Farklı Bakmanızı Sağlayacak 10 Belgesel

en iyi belgeseller izle

Hayatınızda belki de yeni sayfa açmanıza sebep olacak, sizleri daha donanımlı hale getirecek ve dünyayı yeniden farklı boyutta bakmanızı sağlayacak belgesellere birlikte bakalım.

1- The Price of Everything (2018) (Her şeyin Bedeli)

en iyi belgeseller izle webhakim

2 kez Oscar adayı olmaya hak kazanan belgesel, sanatı anlamaya çalışıyor. Derinliğe girerek sanat dünyasının nasıl para ile ele geçirildiğini anlatıyor.

Sanat paranın oyuncağı nasıl olur, para ile tablolar nasıl yaptırılır, organizatörler, sanatçılar hepsi farklı şekillerde işlenmiştir.

IMDB: 7.2

2- Our Planet (Gezegenimiz)

en iyi belgeseller 2020

İklim değişikliği nedeni ile vahşi yaşamın sorunlarına değinmektedir. Ünlü doğa bilimci David Attenborough tarafından ele alınmaktadır. 600 kişiden oluşan ekip, insanların flora ve fauna üzerindeki etkisini değerlendirmek için farklı kıtalar da 50 ülkeye gitmiştir.

Güney Amerika’dan Afrika’ya bir çok ülke ziyaret edilmiş ve gözlem yapılmış ve eşsiz bir yapıt ortaya çıkmıştır.

IMDB: 9.3

3- The True Cost (Gerçek Maliyet)

hayatinizi degistirecek belgesel izle

Moda dünyasının gerçek sırlarını araştırmaktadır. Modanın insanlar üzerindeki etkisini anlatmaktadır. Modanın fiyatı nedir? Bu sorunun cevabını aramaktadır.

IMDB: 7.7

4- Fire in Paradise (Büyük Yangın)

belgesel izle 2020

8 Kasım 2018’de California’da Cennet kasabası yakınlarındaki bir yerde yangın çıktı. Birkaç saat içinde Kamp Ateşi bir asırdan fazla bir sürede ülkenin en ölümcül orman yangına dönüştü. Genel olarak bunun üzerinde durmaktadır.

IMDB: 7.4

5- Ice on Fire ( Buzda Ateş)

cok guzel belgesel izle

İklim değişikliğini tersine çevirebilir miyiz? Belgesel Leonardo DiCaprio tarafından hazırlandı. Diğer belgesellerin aksine, gerekli eylemi yaparsak insanlık için her şeyin kaybedilmediğini söylüyor. Belgeselde yararlı eylemler ortaya çıkıyor.

IMDB: 7.4

6- Why Are We Creative: The Centipede’s Dilemma (Röportajlar)

inanilmaz belgesel

Ressamlar, film, müzisyenler, yönetmenler ve bilim adamları ile iletişim kurarak oluşturmayı araştıran Hermann Vaske tarafından hazırlandı. Yenilik yapmak üzerinde kontrolü nasıl ele alacağını anlamaya çalışan 100’den fazla kişiyle röportaj yapıyor.

IMDB: 7.0

7- Im Schatten der Netzwelt (Temizleyiciler)

belgesel izle 2019

Belgesel, saçma ve çöp bilgilerin internetten kaldırılması faaliyeti olan “dijital temizlik” in giriş ve çıkışlarını göstermek için tasarlanmıştır. 5 deneyimli temizleyici bu mesleğin sırlarını paylaşmaktadır.

IMDB: 7.2

8- APOLLO 11

belgesel izle

Bu belgesel, astronotların aya inişiyle ilgili bilgiler içermektedir. Videolar ve röportajlar içermektedir. Filmin amacı basit: etkinliğin gerçeği hakkındaki tüm şüpheleri hala oldukça güçlü kılmak.

IMDB: 8.2

9- One Strange Rock (Gezegen Sırları)

onemli belgesel izle 2020

 

Dünya’nın olağanüstü hikayesini anlatır. Astronotlar eşsiz bir bakış açısıyla Dünya’nın hikayesini anlatmaktadır. Binlerce bilim insanının günlük olarak çözmeye çalıştığı gezegenimizin gizemleri hakkında bilgilere değinir.

IMDB: 8.9

10- Visages villages (Değişik Köyler)

belgesel izle 2018

Belgesel 2018’de Oscar’a aday gösterildi. Yönetmen Agnes Varda ve fotoğrafçı JR’nin Fransa’nın köylerinde dolaştığı belgesel macerasıdır. Ara sıra toplantılar, sıra dışı dostluklar ve çevredeki dünyanın güzelliği hakkında harika bir film.

IMDB: 7.9 

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://brightside.me/wonder-films/12-documentaries-to-pump-up-your-brain-and-help-you-look-at-the-world-with-new-eyes-795906/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!