Büyükada Gezilecek Yerler, Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Ana Sayfa Blog Büyükada Gezilecek Yerler, Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerler
Yunus Emre İyitütüncü   Bu güzel bahar günlerini kaçırmayın, İstanbul’a çok yakın ama sakinliği ile bir o kadar uzak hissedeceğiniz Büyükada’ya mutlaka gidin, gezin, görün. Gün boyu işleyen şehir hatları vapurları ya da Turyol ve Mavi Marmara motorları ile Adalar’a gitmek ve dönmek son derece kolay.

Prens Adaları’nın en büyüğü olan Büyükada’da sıkça Prinkipos ismine rastlayacaksınız; bu, adanın eski Yunanca ismi. Prinkipos, Bizans dönemi boyunca diğer Prens Adaları gibi sürgün yeri olarak kullanılmış.

Aya Yorgi Kilisesi, Büyükada’nın en bilindik tarihi yapısıdır; özellikle 23 Nisan’da binlerce insan o dik yokuşunu tırmanır, dileklerini diler, mumlarını yakarlar. Rum Yetimhanesi ise bir diğer önemli tarihi yapıdır.
Şehir hatları vapurunun yanaştığı Büyükada İskelesi’nin tam karşısındaki yoldan yukarı çarşı içine doğru yürüyün. İleride sol tarafta küçük ve büyük ada turu yapan faytonları göreceksiniz. Küçük tur 75 TL, büyük tur 100 TL. Fayton turu boyunca pek çok enfes köşk görecek ve hayran kalacaksınız.

Maden Mahallesi’ndeki Reşat Nuri Güntekin’in evi de görülecek diğer yerler arasındadır. Pek az insan Stalin tarafından sürgün edilen Troçki’nin, Meksika’ya gitmeden evvel, Büyükada’da bir süre yaşadığını ve bir çok kitabını burada yazdığını bilir.

Şehir hatları vapur iskelesinden sola dönerseniz deniz kenarına dizili pek çok balık restaurantı ile karşılaşacaksınız.

Fakat Büyükada’dan İstanbul’a bakmaktan, eminiz, hiç hoşlanmayacaksınız…

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir