İnsanlar acıyı en derin şekilde hissederler. Hem maddi hem manevi acıyı çok iyi hissederler.

Elimiz kesildiğinde, yandığında, bir yerden düştüğümüzde yada diğer taraftan bir de manevi acılar vardır ki, bu çok daha ağırdır.

Gerçekten insanoğlu bunu derin şekilde yaşar, peki ya hayvanlar? Hayvanlar acıyı hisseder mi, hayvanlar acıyı nasıl hisseder mi, maddi manevi acıyı hissederlerse nasıl hissederler, aşağıdaki videoda gelin birlikte bakalım.

Hayvanların Canı Acır Mı? Hayvanlar Acıyı Nasıl Hisseder?

Hayvanlar bilindiği üzere hemen hemen tüm hayatımızın içinde bulunmaktadır. İnek, kedi, köpek, balık, kuş çok çeşitli hayvan türleri bizle yaşıyor yada dışarda hayatlarını sürüyorlar. Hayvanların bizim için ne kadar önemli olduğuda aşikardır. Bu nedenle hayvanların yaşamlarına özen göstermeliyiz.

Aslında hayvanlar acı çeker mi, cevap ise evet. 2 farklı süreçte gerçekleşir. Deri ve sinirler zararlı bir şey olduğunu algılar. Direkt olarak omur iriliğe bilgi gider. Sinir hücreleri tehlikeden kaçınılması gerektiğini belirterek savunma mekanizmasını harekete geçirir. Bu acı ise nosisepsiyon olarak adlandırılır.

Onlarda da sinir sistemi bulunmaktadır ve tatsız bir olay ile karşılaştıklarında bunu belirtirler. Tıpki insanlardaki gibi göz yaşı olabilir, ses çıkarma olabilir yada savunma mekanizmalarını harekete geçirerek bunu gösterirler.

Aslan derin bir savaştan çıktığında yaralandığı zaman yarayı yalamaya başlar ve orayı kendince tedavi etmeye çalışır. Örnekleri çoğaltabiliriz. Onların da bizim gibi acıyı hissetliklerini düşünerek iyi davranalım. 

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 2 yıl önce

Bu ne sorusu? Karınca bile acı hisseder.
Og’riq herkes için acı, sezgi ve duygular.
Benim düşünceme göre ateist kavramıdır bu. Öldürülmek günah olan her canlı acı çeker, ızdırap çeker. Zarar vermezse bir canlıyı öldürmek günahtır. Böylece Allah Teala’nın mantıksız acısını öldürmesi yasak olan hayvanı yarattı. Herkesin yaşama hakkı vardır. Hem insanlar hem hayvanlar hem de şeytanlar acı hissederler, acı çekerler. Acı çekmeseydi, Allah bunları yasaklanmazdı, onlarda acı hissetmezdi, robotlar gibi. ağaçlar bile acı hisseder, azop da çeker. Ayrıca bizden bile şikayet ediyorlar.
Allah her şeyi adalet üzerine yaratır. Sonunda insanların robot olmasını istemiyorsanız ateist bir öğretmen yetiştirmeyin!