Hazır Olun : Kasırga Sezonu Başlıyor !

Ana Sayfa Haber Hazır Olun : Kasırga Sezonu Başlıyor !
  Hazır-Olun-Kasırga-Sezonu-Başlıyor-webhakim-p-1610
Kasırga Görüntüleri

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin 2017 Atlantik Kasırga Sezon Görüntüsüne bu sabah çalışmalar sonucunda ulaşıldı ve ilk kez hava izleme ajansı ortalamadan daha fazla kasırga beklediklerini açıkladı.

NOAA ( Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ), önümüzdeki hafta başlayıp Kasım sonuna kadar sürecek olan kasırga sezonu için ayın 11 ila 17′ si arasında fırtınanın görüleceğini ve bunlardan beş ila dokuz tanesinin kasırga durumuna geleceğini tahmin ediyor.

Tropik fırtına tahminen  saatte 39 mil hızında rüzgar hızına sahip. Kasırga statüsüne erişmek için, o fırtınanın 74 km / saat veya daha uzun süren rüzgarlar için yeterli güç sağlamaları gerekiyor; büyük kasırgalar saatte 111 mil hızla ilerliyor. NOAA ( Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ), bu sezon en yıkıcı potansiyele sahip olan kasırgalardan 2 tanesini veya 4 tanesini bekliyor. ( Bu sayı oldukça fazla )

 

Hazır-Olun-Kasırga-Sezonu-Başlıyor-webhakim-p-1611
Uydu’dan çekilmiş bir kasırga başlangıcı

 

Güçlü El Nino olayları, bu siklonları tahrip eden fırtınanın gelişimini engelleyerek Atlantik kasırga aktivitesini bastırma eğilimindedirler. Bu arada, sıcak deniz suyu sıcaklıkları fırtınaları atmak için daha fazla enerji, daha fazla tutabilen bir atmosfere ilave buharlaştırma anlamına gelir.

Bilim adamlarının fırtınanın ısınan iklimde daha yoğun olabileceğini düşündükleri nedenlerden bazıları : şu ana kadar Atlantik havzasında iklim değişikliğine atfedilen büyüklükte kasırga yaşanmamıştır.
2017 Kasırga Sezon Görünümü, NOAA( Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ) ‘nın 2013’ten beri beklediği ortalama kasırga sezonunun ilk saatlerini işaret ederken, bunun sadece bir tahmin olduğunu belirtmek gerekiyor. Atmosfer İdaresi, normal sezonun yakınında yüzde 35 olasılığını ve ortalamanın altında bir kasırganın yüzde 20’sini yakalayacağını öngörüyor, bu yüzden hala önemli miktarda belirsizlikler göze çarpıyor.

Ve tarihsel olarak, bu tahminlerde çoğu zaman yanılabiliyorlar.

Geçen yıl, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi normalde 2016 yılında kasırga beklentisi içinde değildi ve araştırmalarında da herhangi bir sonuç çıkmadı ancak, dört tanesi büyük kasırga statüsüne ulaşan yedi kasırga ile birlikte 2016 yılı korkunç bir yıl olmuştu. Elbette ki en unutulmaz olanlar, Karayipler’de fırtınaya çıkmadan önce sadece 36 saat içerisinde en büyük kasırgalardan sayılan kategori 5, Florida tarihinin en büyük olaylarından biri haline geldi.

Umarız NOAA’ nın tahminlerine karşılık önlemler alınır, can ve mal kaybı yaşanmaz.

 

Kaynak : http://gizmodo.com/noaa-predicts-more-hurricanes-than-usual-this-year-1795557739

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir