Kokusu büyüleyici öyle değil mi? Çoğumuzun sabah kalkmasını sağlayan çok keskin ve harika bir kokuya sahip kahve.

ABD’de her gün 400 milyonun üzerinde kahve içiliyor ve bu da onları, Dünya’da en fazla kahve içen ülkelerin başında gösteriyor.

Bilim İnsanlarına Göre Her gün Kahve İçtiğinizde Vücudunuzda Meydana Gelen Değişimler

Sabah hiçbir şey yemeden ve içmeden bir kahve yapıp içmek, günün tüm enerjisini anında toplamamıza yarıyor öyle değil mi?

Peki ya, günlük olarak bu alışkanlığı yerine getirenlerin vücudunda nelerin meydana geldiğini hiç merak ettiniz mi? İşte aşağıda, belki de sizi şaşırtacak listedeki o bilgiler…

1- Kahve Daha Akıllı Hale Getiriyor

Kahve Daha Akıllı Hale Getiriyor

Güne tatlı bir şeylerle ya da kahve ile mi başlıyorsunuz? Çalışmalar gösteriyor ki, sizin bu tercihleriniz, dikkat süreniz üzerinde çok etkili ve dikkat sürenizin artmasında size yardımcı oluyor.

Konsantrasyonunuzu da arttırdığı bir gerçek. Barcelona’daki yapılan araştırmalar net bir şekilde ortaya koyuyor ki; kafein ve glikozun birlikte tüketilmesi, beynin çalışma fonksiyonları üzerinde pozitif etkiye sahip.

2- Daha Pozitif Düşünceler Oluşturuyor

Sabah tüketilen bir fincan kahve, size daha fazla enerji verebilir ve uyanmanıza da yardımcı olabilir. Tüm bunları zaten biliyorsanız ekleyelim: Depresyon riskinizi de azaltıyor. Amerikan Nöroloji Akademisi tarafından 250.000’den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma, antioksidanların kahveye faydalı etkilerini ortaya koydu.

Araştırma sonucuna göre: “Bu çalışma, diyetle, destekleniş tatlı içeceklerin sık tüketiminin yaşlı yetişkinlerde depresyon riskini artırabilirken, kahve tüketimi bu riski düşürebilir ” sonucu ortaya çıkmıştır.

3- Diyabet Riskini Azaltıyor

Diyabet Riskini Azaltıyor

Diyabet, kandaki glikoz miktarını etkileyen bir çeşit hastalıktır; zamanla hastalığın vücut üzerinde yıkıcı bir etkisi olabilir. Tip 2 diyabet, vücudumuzun kan şekerinin işleyişini etkileyen en yaygın olanıdır. Dünyadaki diyabet vakalarının yüzde 90-95’ini oluşturmaktadır. Çalışmalar, sık kahve içenlerin Tip 2 diyabet geliştirme riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’ne göre; “Günde dört veya daha fazla fincan kahve içen kişilerin Tip 2 diyabet riski yüzde 50 daha düşüktür. Ve her ek fincan kahve neredeyse yüzde 7’lik bir risk oranını daha azaltıyor.”

4- Alzheimer hastalığına karşı korur

İtalyan bilim adamları, bellek bozulmasına karşı en iyi korumayı elde etmek için ne kadar kahve içmeleri gerektiğini bildiklerine inanıyorlar. Çünkü 65 ve 84 yaşları arasındaki yaklaşık 1.500 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre günde bir fincan kahve Alzheimer’ı uzak tuttuğunu, bilimsel olarak takip ettiler.

5- Kalp hastalığı riskini azaltır

Kalbiniz hakkında endişeleniyorsanız, günde üç fincan kahve içmeye çalışmalısınız. Araştırmacılar, kardiyak aritmiler ile kafein alımı arasındaki ilişkiyi incelediler.

ABD’de en az 2.7 milyon insanın kan pıhtılaşması, felç, kalp yetmezliği ve kalp ile ilgili diğer komplikasyonlara yol açabilen titreme veya düzensiz kalp atışı (aritmi) olan Atrtial fibrilasyon (AFib veya AF olarak da adlandırılır) ile yaşadıkları düşünülmektedir.

Clinical Electrophysiology’de yayınlanan sonuç, çalışmalara katılan 23.000 kişi arasında ortak bir nokta olduğunu gösterdi. Düzenli olarak kahve içenler için atriyal fibrilasyon riski, sık sık kahve içmeyenlere göre önemli ölçüde daha düşüktü.

6- Parkinson hastalığına karşı korur

Kahvenin Parkinson hastalığına karşı korunmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

İsveç’teki Linköping Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, çok fazla sayıda ve sıklıkta kahve içenlerin, Parkinson hastalığına karşı koruma sağlayan genetik bir varyanta sahip olduklarını keşfettiler.

7- Daha samimi görünmenizi sağlar

Daha samimi görünmenizi sağlar

Bir fincan sıcak kahveyi ellerinde tutarak yabancılar ile iletişim kuran kişilerin, yabancıların kendilerini nasıl gördüğünü incelemek istediler. Sonuç olarak, Science dergisinin 24 Ekim 2008 sayısında Yale Üniversitesi psikologları, insanların ellerinde bir fincan sıcak kahve içmeleri durumunda başkalarını daha cömert ve şefkatli olarak gördüklerini gösterdi.

8- Kansere karşı koruyabilir

Bazı çalışmalar kahvenin, hiçbir şeyi tedavi edemese de kanser riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Örneğin, Live Science’a göre, günde dört fincandan fazla kahve içen kadınların kahve içmeyen kadınlara göre yüzde 22 daha düşük uterus kanserine yakalandıkları görülmüştür.

9- Kahve karaciğerinizi kurtarabilir

Araştırmacılar, birkaç fincan kahvenin sirozdan muzdarip kişilerde nasıl büyük bir fark yarattığını gözlemlediler. 430.000 kişiyi kapsayan toplam dokuz farklı çalışma, kahve içenlerin sirozdan korunabildiklerini gösterdi. Günde en az bir kahve içmek siroz riskini azaltır.

Not: Yine de herşeyin fazlası zarar cümlesini unutmayalım. Sonuçta doktor tavsiyesi değil ve aşırı tüketimi zarar da verebilir.


Kaynak : https://en.stories.newsner.com/health/what-happens-to-your-body-when-you-drink-coffee-every-day/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER