Sihirbazlık gösterileri geçmişten günümüze her zaman dikkatimizi çekmiştir.

En ufak tavşan gösterisine bile insanlar tüm dünyada ilgi göstermektedir.

Peki, bu sihirbazlık gösterilerinde mağfiret nedir, işin sırrı bazı gösterilerde el çabukluğu, bazı gösterilerde ise yapılan ufak oyunlardır. Bunların hepsine birlikte bakalım.

Hileleri Ortaya Çıkarılan Sihirbazlık Numaraları

Gösterilerde bir o kadar heyecan bir o kadar da şaşkınlıkta yaşasak, işin gerçeğini öğrendiğimizde neredeyse gösterinin bütün heyecanı kaçmaktadır. Sizlere en ünlü gösterilerin, sırlarını paylaşalım.

1- İnsan Vücudundan Geçmek

sihirbazlik-gosterileri1

Gösterinin Sırrı: Sihirbazın yardımcısı, ortada delik bulunan dar bir kutuya yerleştirilir. Delik bir perde ile kaplıdır. İllüzyonist, kutunun arka tarafından delikten geçer. Kelimenin tam anlamıyla asistanın vücudundan geçtiğini görürsünüz ve seyirciler hayretler içinde.

Açıklama: Kutu sadece içindeki kişi tamamen düz durduğunda dar görünüyor. Ancak yardımcı duruşunu değiştirdiğinde, illüzyonistin delikten sürünmesi için yeterli alan vardır.

2- Havada Duran Adam Sihirli Sandalye

sihirbazlik gosterisi

Gösterinin Sırrı: İllüzyonist bir sandalyede otur. Sonra asistanları sandalyeyi kaldırır fakat sihirbaz havada oturup hareketsiz kalır.

Açıklama: Aslında numarası çok basittir. Elinde bulundurduğu şey ile dengesi sağlamakta ve malzeme yardımı ile oturuyor gözükmektedir.

3- Sihirbazın Kafasının Düşmesi

kafa dusmesi gosteri

Gösterinin Sırrı: İllüzyonist hapşırdığında kafası düşer.

Açıklama: İllüzyonistin ceketinde bir askı ve 2 tahta çubuktan yapılmış gizli bir üçgen yapı vardır. Bu aslında illüzyonistin kafası düştüğünde paltoyu tutan askıdır. Şu şekilde gider: sihirbaz hapşırıyormuş gibi davranır, başını aşağı doğru büker ve katın arkasına gizlenmiş 2 tahta çubuğu yukarı doğru çeker, böylece baş ve katın üst kısmı arasındaki boşluğu genişletir.

4- Kart Gösterisi

kart gosterisi

Gösterinin Sırrı: Sihirbaz bir kart alır ve üzerine kutu kola şişesini koyar.

Açıklama: Farklı perspektiften daha yakından bakarsanız, kartın aslında T şeklinde olduğunu göreceksiniz. Bu kartı evde iki sıradan kart alıp T şekli oluşturacak şekilde birbirine yapıştırarak kolayca yapabilirsiniz. Bu şekilde kartın üzerinde bir kutu veya bir şişe standı yapmak oldukça kolaydır.

5- Şişeye Koyulan Telefon

telefon gösterisi

Gösterinin Sırrı: Sihirbaz elinde plastik bir şişe yada başka bir kap tutar. Herkese sıradan bir boş şişe olduğunu gösterir ve bunu kanıtlaması için birine verir. Sonra sihirbaz birinin telefonunu ister. 1-2-3 ve telefon sihirli bir şekilde şişenin içine koyar.

Açıklama: Sihirbaz, küçük ama çok keskin bir bıçağı olan özel bir parmaklık giyer. İzleyiciye şişenin bütün olduğunu gösterdikten sonra, gizlice içinde bir telefonu itecek kadar büyük bir kesik atar. Burada sihir yoktur sadece el çabukluğu vardır.

6- Suyu Bir Saniyede Buza Dönüştürme

buza donusturme hilesi

Gösterinin Sırrı: İllüzyonist bir bardağa biraz sıvı döker ve bir süre sonra bir buz küpüne dönüşür.

Açıklama: Buradaki hüner, fincanla aynı renkte bir süngerle birlikte bir parça buz içeren fincanda yatıyor. Sünger bardağın dibine sabitlenir ve içine dökülen suyu emer. Böylece sihirbaz bardağı baş aşağı çevirdiğinde, su süngerde kalırken buz eline düşer.

7- Duvardan Geçme Hilesi

duvardan gecme hilesi

Gösterinin Sırrı: Sahnede çok gerçekçi görünen ve hissedilen bir duvar var. Bir sihirbaz bir taraftan duvara yaklaşır ve asistanlar onu tekerlekli özel ekranlarla gizler. Aynı yapı duvarın başka bir tarafına yerleştirilir. Birkaç saniye sonra sihirbaz duvarın karşı tarafında belirir.

Açıklama: Hogwarts büyüsü gibi görünse de, performans oldukça kolaydır. Duvarın altına v şeklinde özel bir tünel var. Bu yüzden duvarı inceleyen seyirciler ve ne kadar sağlam olduğunu görür. Sihirbaz, duvarın altındaki tünelden karşı tarafa saniyeler içinde geçer.

8- Meşhur David Copperfield’ın Ölüm Testeresi

David Copperfield'in olum testeresi

Gösterinin Sırrı: David Copperfield şimdiye kadar bilinen en iyi klasik sihirbazlardan biridir. En sevdiği hilelerden biri, dev bir testere bıçağı kullanarak kendini ikiye böldüğü ölüm testeresidir.

Açıklama: Yanılsamayı gerçekleştirmek için Copperfield vücudunun ikinci kısmı için bir asistan kullandı. Birlikte sadece tek bir kişi gibi görünüyordu. Bu hilenin sırrı aşağıdaki tabloda ve testere bıçağının kolayca geçebileceği tablolar arasındaki küçük boşluk. Copperfield’ın bacaklarını masaya doğru çeker ve asistanın üst gövdesi kısımlara gizlenir.

9- Suda Yürüme

suda-yurume-sihirbazligi-1024x6271

Gösterinin Sırrı: Sihirbaz kendi suda yürüyormuş gibi gösterir.

Açıklama: Platforma koyulan malzemeler ile suda yürüdüğü hissiyatı verilmiştir.

10- Bölünmüş Adam Numarası

bolunmus adam numarasi webhakim

Gösterinin Sırrı: Adam bölünmüş şekilde bedenini eline alarak yürümeye başlar.

Açıklama: Buradaki sır geniş elbiselerden, biraz yana yatmaktan ve paltodan geçmektedir.


Kaynak : https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/9-secrets-a-magician-will-never-reveal-to-you-385360/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER