Hortum Nedir? Hortum Nasıl Oluşur?

Ana Sayfa Nedir Hortum Nedir? Hortum Nasıl Oluşur?
  İnsanoğlunun doğa ile olan imtihanının asla sona ermeyeceğinin ve doğanın her zaman galip geleceğinin en net göstergelerinden olan hortum nedir ve hortum nasıl oluşur?
Aslında hortum nasıl oluşur sorusunun cevabı basit bir fizik kuralı ile doğrudan ilişkilidir. Isınan hava yükselir önermesinin muazzam büyüklükteki bir kanıtı olan hortum, iki farklı nitelikteki hava kütlesinin çakışması ile ortay çıkan yıkıcı bir hava olayıdır.

Aşağıdaki videoda görüntülü olarak hortum nedir sorusuna en net ve en yakın cevaplardan birisini bulabileceksiniz. Açıkcası oldukça korkunç olan görüntülerde hortumun oluşum anı ve dahasını bulabilirsiniz.

Yani, hortumun oluşabilmesi için anormal farklılıktaki sıcaklıklara sahip hava koşullarının çakışması gerekir. Bu nedenle hortumlar genellikle denize yakın bölgelerde meydana gelir ki, hortumları meydana getirecek kadar soğuk hava kütleleri ile tersi değerdeki sıcak havanın çakışabildiği noktalar buralardır.

Hortum Nedir?

Hortum, yüksekteki soğuk havanın üzerine çıkmaya çalışan sıcak havanın, aynen lavabodaki duyun dönerek gidere ilerlemesinde olduğu gibi dönmesi sonucunda ortaya çıkar. Sıcak hava, daha doğuk havaya doğru akarken çok yüksek bir hıza ulaşır ve bu iki hava kütlesi karışırken birbirinin etrafında dönmeye başlar.

Hortumlar, birkaç kilometre çapa sahip olabilirken, kasırgalar aslında çaplar onlarca kilometreye ulaşan dev hortumlardır.
Hortum nedir? sorusunu soranların en büyük endişesi bu hava olayının çevrelerinde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merakıdır ki, hortum nasıl oluşur dendiğinde aldığımız cevap, ülkemiz coğrafyasında bu hava olayının olabileceğini gösterir.

Her ne kadar iç ve doğu bölgelerimizde kararlı hava koşulları var olsa da, kıyı kesimlerde hortum oluşumunu destekleyecek ortam söz konusudur. Değişen iklim koşulları içerisinde ülkemizin kıyı şeridinin tamamında hortum görülme riski mevcuttur. Ancak, ülkemiz okyanuslara ve dolayısıyla büyük hava akıntılarına uzak olduğundan oluşacak hortumlar da daha zayıf olacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir