Internet Download Manager nedir, nasıl kullanır? yaygın adıyla IDM, Windows kullanıcılarının vazgeçilmezleri arasında yerini almış ve uzun yıllardır milyonlarca kişi tarafından tercih edilmiş olan gelişmiş özelliklere sahip bir dosya indirme yazılımıdır.

Windows işletim sistemine mükemmel entegre olabilmesi, yeni nesil tarayıcılar ile hiçbir işlem yapmaya gerek kalmadan entegre olabilmesi, IDM’nin diğer tüm dosya indirme programlarına karşı üstünlük sağlamasının önünü açıyor.

Bu yazımızda ise IDM’nin en etkin şekilde nasıl kullanılacağına dair önemli bilgiler veriyor olacağız. IDM nedir açıkladık. Şimdi sıra idm nasıl kullanılır bunu açıklayalım.

IDM Nedir, Nasıl Kullanılır?

# IDM’nin en çok sevilen özelliği girilen herhangi bir web sitesindeki videoyu tek tık ile indirebilme kabiliyetine sahip olmasıdır. Ayrıca videoların farklı çözünürlükte olması da IDM için bir problem değil.

# Örneğin aynı sayfada bir videonun 480p, 720p gibi farklı türde çözünürlükleri yer alıyorsa, IDM ile hangi çözünürlüğü indirmek istiyorsanız o çözünürlüğü seçme şansına sahipsiniz. Burada IDM’nin sunduğu en önemli avantaj ise videoları otomatik olarak algılaması ve videonun sağ üst köşesinde “Bu video dosyasını indir” ibaresinin belirmesidir. İşte adım adım görseller ile IDM video indirme işlemi…

Adım 1: İndirmek istediğiniz videonun yer aldığı web sayfasını açın ve videoyu oynayın. (IDM’nin videoyu algılayabilmesi için genellikle play butonuna basılması gerekir.) Video oynatılmaya başladıktan sonra, uzantısı ne olursa olsun video IDM tarafından algılanır ve aşağıdaki resimde de yer alan “Bu video dosyasını indir” sekmesi ortaya çıkar. Bu sekmeye tıklayın.

internet download manager

Adım 2: İndirme işleminin başlatılabilmesi için aşağıdaki gibi bir pencere görünecektir. “İndirmeyi Başlat” butonuna tıklayın.

internet download manager

Adım 3: IDM ile video indirme işlemi bittikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekran üzerinde isterseniz videoyu doğrudan açabilirsiniz veya siyah halka içerisinde yer alan sürükleme alanı ile videoyu istediğiniz herhangi bir klasöre taşıyabilirsiniz.

internet download manager

IDM ile herhangi bir video dosyasını başarıyla indirmiş oldunuz. Bu video dosyası resimdeki gibi 2.5 megabayt boyutunda bir video olabileceği gibi, birkaç gigabayt büyüklüğündeki bir film dosyası da olabilir.

Benzer mantıkla IDM ile MP3 dosyalarını da indirebilirsiniz. Buna ek olarak IDM, tarayıcı üzerinden yapılan dosya indirmelerini de otomatik olarak devralır. Bu indirmeler, ZIP, PDF, RAR gibi onlarca çeşit dosya formatını kapsar.

internet download manager için tıklayabilirsiniz

IDM Dosya Kayıt Yeri

IDM nasıl kullanılır sorunu ile birlikte IDM dosyalar nereye kaydedilir sorusu da birçok Windows kullanıcısı tarafından merak edilir.

IDM tarafından indirilen ve kaydedilen dosyalara erişmek için Bilgisayarım kısmına girin ve sol tarafta yer alan dosya dizininden “İndirilenler” klasörünü seçin. IDM, indirilen dosyaları Video, Music, Programs, Documents gibi farklı klasörlerle sınıflandırır.

IDM Kullanmanın Avantajları

IDM’nin arayüzü, dosyalar üzerinde tür sınıflandırması yapması, tek tıklama ile video ve müzik indirebilmesi elbette çok  güzel ve işlevsel özellikler. Bununla birlikte IDM’nin ön plana çıktığı asıl konu indirme hızını artırmasıdır.

Çünkü standart bir tarayıcı dosya indirme sistemi sadece bir kanal üzerinden indirme yapabilir. Ancak IDM, mümkün olan maksimum kanal sayısına ulaşarak (2, 4, 8, 16…) indirme hızının kat ve kat artmasını sağlar. Bu da internet bağlantısının çok daha verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlar.

Bu yazımızda IDM hakkında hem genel hem de teknik birkaç detay verdik. IDM’nin genel kullanımına dair önemli birkaç noktaya değindik. IDM’nin hem kurulumunda hem de kullanımında herhangi bir sorun yaşamanız durumunda sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER