İkinci el otomobil fiyatını uçuran neden, işte sebebi! Galericiler Odası Başkanı Yanık,”İkinci elde fiyatların artmasına distribütör ve bayiler sebep oluyor, ikinci elin sıfırdan daha kârlı olduğunu gördüler, buna yöneldiler. Sahte hesaplarla otomobil ilanları verip piyasayı yükseltiyorlar, vatandaş yüksek fiyatla ikinci el almazsa fiyatlar düşer” açıklamasında bulundu. İkinci el otomobil fiyatı neden yükseliyor? detaylarına bakalım.

İkinci El Otomobil Fiyatını Uçuran Neden”Sahte Hesaplarla Otomobil İlanları Verip Fiyatı Yükseltiyorlar!

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, ikinci elde daha büyük kâr olduğunu gören distribütör ve sıfır otomobil bayilerinin ikinci el satışına başlayıp piyasayı yükselttiğini söyledi. Vatandaşa çağrıda bulunan Yanık, “Vatandaş yüksek fiyatla ikinci el almazsa fiyatlar düşer. Aynı durum yakın zamanda konut sektöründe de yaşanabilir” ifadelerini kullandı.

ikinci el fiyati neden yukseliyor

Satacak araç bulamıyorlar. Kendileri ikinci el piyasasına dönmüş

ikinci el fiyati neden yuksek

“İkinci el araçta sıfır otomobile göre daha büyük rant var”

 

Vatandaşlar yüksek fiyata ikinci el araç almazsa, bu suni yükselişin düşeceğine inanıyorum. Kimse yüksek fiyatlardan araç almasın.

Almaya devam ettikleri ve devlet de kartellere ciddi yaptırımlar uygulamadığı müddetçe bu yükselme devam edecek. Bu sun’î artış kalıcı bir artışa dönmeye başladı. Bu gidişle ciddi bir müdahale olmaz, vatandaş millî duruş sergilemezse, bugün araçta başlayan konuta intikal eder.

Emlakta da aynı artışlar mevcut. Vatandaş olarak hükümetin dışında biz de yeni bir devalüasyon yapmış oluruz” diye konuştu.

“İkinci el araçta sıfır otomobile göre daha büyük rant var” Yanık, “Distribütörler, ikinci elin artmasının kendileriyle hiçbir alakası olmadığını ileri sürüyor. Buradan şunu sormak istiyorum: Fiyatların artışında hiç bir rolümüz olmadığını ve ikinci el satmadığınızı iddia ediyorsunuz. Türkiye genelindeki bayilere baktığınız zaman, yüzlerce, binlerce araç var.

Ciddi anlamda piyasaya eleman gönderip ikinci el araç topluyorlar. Bayiler sıfır otomobil satıyorsa, ikinci elleri neden topluyorlar? İkinci el araçta sıfır otomobile göre daha büyük rant var. 100 bin avro verip, bir tane sıfır araç satmaktansa, bu paraya 6 tane ikinci el araç sattığınız zaman daha çok kazanıyorsunuz.

Geçen yıl 7 milyon 500 bin adet ikinci el araç satıldı. Aynı yıl satılan sıfır araç miktarı ise 1 milyon 500 bin civarında. İkinci elin kâr marjı daha yüksek ve daha hızlı bir piyasa var” dedi.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!