Etiyopya’nın ürününün yarısından fazlası tehlikede, aynı şey kahve üreten diğer ülkeler için de geçerli.

Çoğu insan iklim değişikliğinin gerçek olduğunu ve zaten dünyayı etkisi altına aldığı düşüncesindedir. İklim değişikliği ilgili uzunca bir süredir devam eden çalışmalar sonucunda yeni bir rapor yayınlandı. Rapor,kahve üretimi ile ilgili Etiyopya’nın mevcut kahve ürününün (Arabia kahvesi), yarısından çoğunun yakın gelecekte tarım için uygun olmayacak bölgelerde yetiştiğini ortaya koydu.

Rapor, Nature Plant dergisinde yayınlandı. Diğer raporlarda da dünyanın geri kalanı için benzer prognotisler olduğu söyleniyor. Brezilya, Kolombiya, Endonezya. Bütün bu yerler, 2050’ye kadar kahve üreten toprakları yarıya indirecek.

Kahve bitkilerinin sıcak yerlerde yetişmesi, tüm sıcak yerlerde yetişebileceği anlamına gelmiyor. Dahası, bu özel yerler kahvenin tadı üzerinde doğrudan bir etkiye sahipler. Şarap tadındaki Etiyopya’nın Arabica kahvesi terroir denilen bir maddeye sahiptir ve büyüdükleri ortam lezzetlerini değiştirir. Bu nedenle iki farklı ülkede yetiştirilen aynı çeşit kahve çekirdeği, farklı lezzet profillerine sahip olacaktır.

Değişen Kahve Üretiminin Maliyeti Yüksek Olacak

Toprağın azaltılması  için bir potansiyel ‘çözüm’,kahve üretimini daha soğuk ve daha yüksek bir yere taşımaktır. Bu son rapor, mevcut araziyi dört kat arttıracağını tespit etti. Fakat kahve üretimini farklı alanlara taşındığında, bitki çeşitliliğinin de değiştirilmesi gerekebilir. Bununla da kalmayıp kahve üretimi yeni alanlara taşındığında sadece bitki sorunlarıyla uğraşmakla kalınmıyor.Hatta insanlar farklı şekilde kahve üretmek için hayatlarını bile değiştirmektedirler.

Ayrıca kahve üretimini değiştirmek de çok masraflıdır. Değişen kahve kültürünün maliyetlerinden bazıları, yatırımcılar tarafından omuzlanacak .Şirketler bu yüzden tarımsal yönünün ayarlanmasının yollarını bulmalıdır.

Bunlara önlem alınmadığı sürece kahve sıkıntısı çekileceği kesin. Ayrıca bu sıkıntılar fiyatları daha da arttıracak. Brezilya’daki 2014 yılındaki kuraklık, kahve fiyatlarının iki katına çıkmasına neden olmuştu.

Etiyopya kahvenin doğduğu yerdir ve oldukça karışık bir kahve bölgesidir. Belki bir yıl içerisindeki sıcaklık artışı fark edilemeyebilir ancak kahve üretimini etkileyeceği anlamına geliyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir