IMEI Değiştirme Programı ve Kodları | Samsung ve Apple

0
1051

Imei konusunda internette birçok yazı ya da video vardır. Imei yani asıl açılımı International Mobile Equipment Identity anlamına gelir. Her mobil telefonun bir imei kodu bulunmaktadır Peki Imei nedir, ne işe yarar, imei nasıl değiştirilir, imei değiştirme programı, imei değiştirme kodları, imei değiştirme samsung ve imei değiştirme rootsuz gibi konuları yazımızda anlattık, gelin öğrenelim:

Imei Nedir?

Imei; telefonların üretim aşamasında kimlik kodu olarak verilen 15 rakamlı uluslararası kimlik numarasıdır. Bizim bir kimlik numaramızın olduğu gibi telefonların da bir kimlik numarası vardır. Imei numarası bize üretim yeri, garanti başlangıcı, onarım geçmişi gibi bazı önemli bilgilere ulaşılmasına olanak verir. Ayrıca imei numarası ile ithal olup olmadığını, kaçak, kayıp, çalıntı olup olmadığını da öğrenmeniz mümkündür.
İmei kodunun sizin en işinize yarayacağı durumlardan biri de örneğin telefonunuz çalındı veya kayboldu. İmei numarası sayesinde telefonunuzun bulunduğu yeri vs öğrenebilirsiniz.

Imei Numarası Nasıl Öğrenilir?

İmei numarası 15 rakamdan oluşur ve uluslararası bir özelliğe sahiptir. İmei numarasını nerden öğrenebilirim derseniz eğer bu işlem çok basittir.
Telefonunuzun numara tuşlama kısmına girin. Telefonunuzun modeli fark etmeksizin *#06# yazdığınız anda sizin imei kodunuz ekranda gözükecektir.

imei değiştirme

IMEI Değiştirme Nasıl Yapılır?

Her cihazın mutlaka bir imei numarası bulunur. İsterseniz bunu değiştirebilirsiniz. Eski telefonların imei adreslerini de yeni telefonlarınıza eklemeniz mümkün arkadaşlar.
İmei numaranızı değiştirmek isterseniz root telefonunuzda mevcut olması gerekir.

Cihazınızın markasına göre çeşitli root atma yöntemleri var arkadaşlar.

Kısaca root nedir ondan bahsedeyim:

Arkadaşlar root atmak ingilizcede ki kök anlamında olan root kelimesinden gelmiş durumdadır. Kök klasörüne ulaşmak demektir. Telefon, tablet gibi cihazlar içinde sıkça karşımıza çıkan terimdir root veya root atmak.

Telefonlarımızda telefon üretiminde ki rol oynayan kişiler root ayarlarını kullanıcılara kilitli hale getiriyorlar böylelikle kullanıcılar telefonda  tam kontrol sahibi olamıyor.
Root atmaya başlamadan önce bazı uygulamalar kurmanız gerekiyor arkadaşlar bunlardan bir tanesi:

Xposed Installer ‘dir. Bu uygulamayı imei adresinizi değiştirmek için kullanıcaksınız. Kurulumuna başlarken “imei changer pro” diye bir seçenek göreceksiniz onu seçin arkadaşlar. Ve kurduktan sonra telefonu kapatıp açın.

Arkadaşlar telefonunuzun var olan imei adresini yedeklemek için bu programı indirmeniz gerekiyor.

Mobileuncle MTK Tools

  1. Bu programı indirin ilk olarak ve sonra imei adresinizi yedekleyin. Kurulumunu olduktan sonra sizden root yetkisi isteyecek ve buna izin verin.
  2. Alt taraftaki IMEI Backup Restore yazan yere tıklayın. Ve orda ki açılacak olan ekranda Backup IMEI to SDCARD yazan yere dokunun ve imei adresinizi SD cartınıza yedekleyin.
  3. Yedeklemeyi yaptiktan sonra imei değiştirme işlemine geçiyoruz arkadaşlar.
  4. İndirdirdiğiniz Xposed IMEI Changer uygulmasını açın ekranda Current Imei diye bir kısım var orası cihazınızın var olan imei adresini gösteriyor.
  5. Arkadaşlar” New imei no” kısmı var orada oraya da yeni imei numarasını yazın ve appyle yazan yere dokunun android cihazlardaki imei değiştirme işlemi bu kadar.

Arkadaşlar bu imei atmanın iki yöntemi var ilk yöntemi anlattım size ikinci yöntem ise şu şekilde:

Kod ile değiştirme

Bu yöntem ile değiştirme telefona göre değişiklik gösteriyor. Arama yerine alttaki numaraları girip arıyoruz.

*#*#3646633#*#*
*#112#*
*#111#*
*#8002#*
*#889988#*

Bu kodlar ile de imei değiştirme işlemini yapabilirsiniz arkadaşlar. Sahip olduğunuz cihaza göre kodların herhangi biri uyum gösterecektir.

imei değiştirme

Kodu girdikten sonra GPRS ye girin orada imei 1 yazan bir yer göreceksiniz o kısıma 15 haneden oluşam imei numarası girin. Daha önce kullandığınız eski telefonunuzun da imei numarasını yazabilirsiniz. Yazdıktan sonra “write imei” diye yazan butona tıklayın cihazı kapatın açın ve olay tamamdır.

Imei değiştirme işlemimizin sonuna geldik, umarım faydalı olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here