İnanılmaz 9 Eski Kayıp Şehir

Ana Sayfa Dünya İnanılmaz 9 Eski Kayıp Şehir
  Milyonlarca yıldır var olan gezegenimiz üzerinde sayısız medeniyet var oldu ve yine aynı şekilde yok oldular.. Bu medeniyetlerin bazıları ise mevcudiyetlerini aşarak inanılması ve anlaşılması güç eserleri inşa ettiler.

Bu yazıda daha önce belki de adını hiç duymadığımız kayıp şehirlere, antik yapılara ve bazı medeniyetlerin inşa ettiği etkileyici yapılara göz atacağız.

1. Baia Yeraltı Şehri

Sular altında kalmış olan ve bugün Napoli taraflarında bulunan yeraltı şehridir. Şehrin neden sular altında kaldığı bilinmemekle birlikte bünyesinde hala sağlamlığını koruyan bir çok heykel ve diğer tarihi eserleri barındırmaktadır.

2. Termessos

Tarihin en savaşçı krallarından olan Büyük İskender’in fethetmek istediği ancak başaramadığı şehirdir.

Eski Kayıp Şehirler

Termessos, Ülkemiz üzerinde Antalya yakınlarında bulunan Güllük dağının yamaçlarına kurulmuştur.

Bir dağın içinde saklanmış olan bu antik şehir, milattan önce 300’lü yıllarda Büyük İskender tarafından kuşatıldı ancak hiçbir zaman ele geçirilemedi.

Bu antik şehir 5.000 izleyiciyi barındıracak kapasiteye sahip olan dev bir düello alanına sahiptir.

Şehrin terk edilmesinin sebebi ise milattan sonra 200 yılında yaşanan dev bir depremin ardından, şehrin su kanallarının yok olmasıdır.

3. Angamuco

Meksika bölgesinde yer alan ve son derece kalabalık olan bir şehirdir. Nüfus ve yaşam alanı oranlandığı zaman yerleşim oranı hemen hemen bugünün New York’una karşılık gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu bu antik şehrin yaklaşık olarak 25.000 km’lik bir alana yayıldığı ve üzerinde 40.000 adet yapının yer aldığı ortaya çıkmıştır.

Eski Kayıp Şehirler

4. Gedi kalıntıları

Kenya’nın doğu bölgesinde yer almaktadır. Gedi antik kenti, üzerine konuşlandığı kasabayı çevreleyen devasa bir duvara sahipti. Gedi kalıntıları ilk kez 1884’te bir İngiliz’in keşfi ile fark edildi ve daha sonra sömürgecilerin hedefi oldu. Çoğu arkeolog, şehrin en parlak dönemlerinde büyük bir ticari değere sahip olduğu konusunda hemfikir. Kent, bölgedeki en gelişmiş antik yerlerden biridir. Ayrıca bu antik şehir günümüz şehir hayatının gelişmiş kanalizasyon sistemine binlerce yıl önce geçmişti.

Eski Kayıp Şehirler

5. Efsanevi Truva Şehri

Sadece efsane olduğu düşünülen Truva antik kenti aslında ülkemiz toprakları üzerindedir. Homeros’un destansı şiirine göre, burası Troya Savaşı’nın gerçekleştiği yerdir.

Eski Kayıp Şehirler

Çanakkale’nin Hisarlık bölgesinde bulunan antik Truva şehri, çok katmanlı bir yapıya sahiptir.

6. Chan Chan Antik Kenti – Peru

Peru, çok sayıda antik kente, tarihi kalıntılara ve eski eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu antik kentlerden biri de Chan Chan adı verilen bölgedir. Bu antik şehir, Amerika kıtasının keşfedilen en büyük antik şehridir.

Eski Kayıp Şehirler

Şehir, çeşitli amaçlarla oluşturulmuş bir çok tören odasına, çok katlı mezarlıklara ve tapınaklara sahiptir. Ayrıca şehir bir kale üzerine kurulduğu için etrafı çevrilidir.

Yapılan araştırmalar sonucu bu şehirde yaklaşık 30.000 kişinin yaşamış olduğu düşünülmekte.

Chan Chan Antik Şehrinde yer alan evlerin dış bölgelerindeki kabartmalar dikkat çekmektedir. Ayrıca bu evler genellikle kerpiç adı verilen maddeden yapılıyordu ve çamur ile sıvanıyordu. Aynı inşa yöntemi çok değil, yaklaşık 30 40 sene önce ülkemizde de kullanılıyordu.

7. Timgad – Roma İmparatorluğunun Kayıp Kenti

İmparator Trajan tarafından milattan sonra 100 yılları civarında kurulan Timgad, günümüz Cezayir topraklarında yer alan bir antik kenttir.

Eski Kayıp Şehirler

Bu antik kent, Roma’lıların en dikkat çeken yapılaşma şekli olan “ ızgara modelinin “ en belirgin örneği olmakla ünlüdür.

8. Vijayanagara – Dünyanın En Büyük Antik Kenti

Eski Kayıp Şehirler

Vijayanagara antik kenti, 500.000’den fazla kişiye ev sahipliği yapan dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. Antik şehir, 14. yüzyıl ile 16. yüzyıl arasında oldukça gelişmiştir. Şehir tarihte, Vijayanagara İmparatorluğu’nun başkenti olarak geçiyor. İsmi ise “Zafer Şehri” olarak tercüme ediliyor.

9. Ctesiphon – Mezopotamya’nın en büyük şehirlerinden biri

Eski Kayıp Şehirler

Antik Ctesiphon kenti, antik Mezopotamya’nın en göz alıcı şehirlerinden biriydi. Ayrıca tarih boyunca var olmuş şehirlerin de en büyüklerinden biridir.

Ctesiphon, Roma ve Bizans İmparatorluğu tarafından beş defa ele geçirildi. Şehir, Dicle nehrinin doğu tarafında yer almaktadır. Bugün hala o bölgede bu antik kentten kaldığı bilinen su kemerleri ve kasırlar mevcuttur.

Kaynak: https://www.ancient-code.com/10-lost-cities-of-the-world-youve-probably-never-heard-of/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir