Daha hızlı yayılan yeni bir koronavirüs varyantı ortaya çıktı. C.1.2 kodlu varyantın, bugüne kadar tespit edilmiş tüm varyantlardan daha hızlı yayıldığı belirtilirken virüsün Çin’den Portekiz’e kadar pek çok ülkede görüldüğü tespit edildi.

Yeni Mutasyon Türedi! Daha Bulaşıcı’ Yeni Varyant Alarmı: C.1.2

HERKESE KORONA TESTI

Covid-19, son dönemde uğradığı yeni mutasyonlar ile birlikte yayılımını artırırken özellikle ilk olarak Hindistan’da tespit edilen Delta varyantı dünyada baskın tür olmaya devam ediyor.

Virüsün varyantları üzerine araştırmalar da son sürat devam ederken, Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü, dünyada pek çok ülkede görülen yeni bir corona virüs varyantı görüldüğünü bildirdi.

C.1.2 kodu verilen varyantın Çin’den Portekiz’e kadar birçok ülkede tespit edildiği belirtilirken, ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen corona virüs varyantının diğer mutasyonlardan ‘daha bulaşıcı’ olabileceği ve aşılardan kaçma’ potansiyeline sahip olabileceği vurgulandı.

İlk haline göre 42 kez mutasyona uğradı

Araştırmayı gerçekleştiren Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü, yeni tespit edilen varyantın, virüsün ilk haline göre daha bulaşıcı olduğu ve 41,8 kez mutasyona uğradığı aktarıldı.

Iran'da koronavirusun yeni varyantinin ortaya ciktigi iddia edildi

Nature dergisinde yayımlanan yeni varyantın ilk olarak Mayıs ayında Güney Afrika’daki bilim adamları tarafından tanımlandığı belirtildi. 

Varyantın İngiltere, Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mauritius, Yeni Zelanda, Portekiz ve İsviçre’de tespit edildiği vurgulandı.

Kaynak: NTV


Kaynak : https://www.bbc.com/news/uk-56727568
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!