İngiltere’de son 24 saatte 7 bin 540 yeni tip koronavirüs vakası görülmesiyle şubat ayından bu yana ilk kez günlük 7 bin sınırı aşılmış oldu. Nüfusunun yüzde 70’ten fazlasını aşılayan İngiltere’de vakaların yaklaşık yüzde 50’sinde Hindistan varyantı görülüyor.

İngiltere Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, son 24 saatte kaydedilen 6 can kaybı ile virüsten hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 127 bin 860’a yükseldi.

27 ŞUBAT’TAN BU YANA İLK

HERKESE KORONA TESTI

Geçen hafta 4 bin 330 olarak kayda geçen günlük vaka sayısı ise bir hafta içinde yüzde 74 artarak bugün 7 bin 540 oldu. Böylece 7 bin 434 vakanın kaydedildiği 27 Şubat’tan bu yana en yüksek günlük vaka artışı görüldü.

HİNDİSTAN VARYANTI EN BASKIN TÜR HALİNE GELMİŞTİ

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu, ilk olarak Hindistan’da görülen “Delta” varyantının, Alfa (İngiltere) varyantını geride bırakarak ülkede en baskın tür haline geldiğini duyurmuştu.

Nüfusunun yüzde 70’ten fazlasını aşılayan İngiltere’de vakaların yaklaşık yüzde 50’sinde Hindistan varyantı görülüyor.

İngiltere Sağlık Bakanı Hindistan varyantı açıklaması: “Yüzde 40 daha bulaşıcı”

Iran'da koronavirusun yeni varyantinin ortaya ciktigi iddia edildi

BBC’deki Andrew Marr Show programına katılan Hancock, şu anda İngiltere’de hakim mutasyon olduğuna inanılan Delta varyantının “herkes için yaşamı daha da zorlaştırdığını” vurguladı.

İngiltere’de Bilim Kurulu, geçen hafta Delta varyantının yüzde 40 ila 50 daha bulaşıcı olması halinde, bu yılbaşında ve geçen bahar aylarında onbinlerce kişinin hastaneye yatıp, hayatını kaybettiği dönemlerden “daha büyük bir zirveye” gidilebileceği uyarısı yapmıştı.

Bilim Kurulu’nun bu uyarısı sorulduğunda Hancock “Uyarı birkaç hafta önce yapıldı ve o zamana kıyasla daha fazla veri var elimizde. Vaka sayıları kadar bu vakaların hastaneye yatma oranına da bakıyoruz ve vakalarla hastaneye yatış arasındaki bağ eskisi kadar güçlü değil” dedi.

YENİ VİRÜS DAHA MI BULAŞICI?

Halk Sağlığından Dr. Kev Smith, “üçlü mutasyon kombinasyonunun” ilk kez birkaç hafta önce keşfedilmesinden bu yana araştırıldığını belirterek, “Virüsü şimdiye kadar tespit ettiğimiz insanlar üzerinde özellikle daha bulaşıcı olduğu sonucuna ulaşamadık.

Kişiler diğer koronavirüs varyantlarına göre daha fazla hastalanmıyorlar. Bu nedenle özellikle endişelenecek bir şey görmüyoruz” ifadelerini kullandı. Sheffield’ın Halk Sağlığı Müdürü Greg Fell, İngiltere Halk Sağlığı ve NHS’nin Test ve Takip uygulamasının yetkilileri ile beraber çalıştığını belirtti.

Fell, halkın paniğe kapılmamasını tembih ederek, “Yönergeleri izleyin, ellerinizi düzenli olarak yıkamaya devam edin ve kapalı alanlarda maske takın” dedi.


Kaynak : https://www.bbc.com/news/uk-56727568
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!