İngiltere hava durumu servisi Met Office dünyanın en güçlü hava durumu tahmin bilgisayarını satın almak için 1.2 milyar Euro yani TL karşılığı olarak yaklaşık 9.6 Katrilyon harcayacağını duyurdu.

Bu Cray XC40 hava tahmin bilgisayarın maliyetinden 10 kat daha fazla, fakat hızlı ve çok doğru tahminler sunacak. Yapılan bilgilendirmeye göre, uçuşların iptal edilip edilmeyeceğini çok önceleri haber verecek.

ÇOK HIZLI VE ÖNCEDEN HAVA DURUMUNU TAHMİN EDECEK

hava tahmin raporu

Servis görevlisi Met, bu olağanüstü maliyetli olan bilgisayar rüzgar hızları, basınçları ve hava sıcaklıkları daha fazlası gibi verilerle atmosferimizin “dijital bir ikizini” oluşturacağını söyledi.

Şu anda 10 km’ye kıyasla yalnızca 1.000 metre bir alana kadar tahminler oluşturacak. Büyük hava alanları çevresinde, doğruluk sadece 300 metre yada yaklaşık 1000 feet’e odaklanacaktır.

Hizmete girdikten sonra, yalnızca yağmur tahminlerini üretmekle kalmayacak, aynı zamanda acil durum çalışanlarının mobil sel bariyerlerini dağıtmasına, enerji şebekesini ayarlamasına yardımcı olacaktır.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE OLUMLU KATKI SAĞLAYACAK

iklim degisikligine yardimci olacak

Met ayrıca, hizmetlerin iklim değişikliğinin etkilerini azaltmasına yardımcı olacağını ve “İngiltere genelinde düşük karbon ekonomisine geçişin desteklenmesine yardımcı olacağını” da belirtti. Süper bilgisayar üniversiteler tarafından ilaç tasarımı, enerji depolama, yapay zeka ve araştırma türleri için de kullanılacak.

İlk kurulumu 2022’de hizmete girecek ve hali hazırda kullanılan Cray XC40’tan altı kat daha performanslı bilgisayar olacaktır. Beş yıl sonra, performansı üç kat daha artıracak ve yaklaşık olarak 20 kat daha güçlü olacak bir yükseltme alacak. Belirtilen fiyat sadece donanımı değil, on yıl boyunca işletme maliyetini de içermektedir.

 

 

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.engadget.com/2020/02/17/uk-weather-supercomputer-most-powerful-yet/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!