1 Mart tarihine sayılı günler kala açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bilindiği üzere bazı şehirler için normalleşme adımları atılacak. Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yerinde karar dönemine geçildiğini bildiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasının ardından vaka sayılarının düşük olduğu illerde kısıtlamaların esnetileceği belirtildi.

Bilim Kurulu üyesi, Kurallara uyulmazsa 3’üncü dalga kaçınılmaz

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, pandemiden kurtulmak için toplumun yüzde 70 ve fazlasının bağışıklanması durumunun henüz gerçekleşmediğini hatırlatarak, “Bağışıklanmanın hızlanmaması ya da bağışıklığın verdiği rehavet ve insanların izolasyondan sıkılmasına bağlı olarak birtakım kurallara uyulmaması durumunda 3’üncü dalga kaçınılmaz olarak yakın bir zamanda olabilir” dedi.

1 Mart Öncesi Kritik Uyarı! Başladığımız yere geliriz

Bu kapsamda ise Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, “Toplu taşıma araçlarında normalleşmenin etkisiyle oluşabilecek yoğunluğun önüne, tedbirler alarak geçmeliyiz. Omuz omuza yolculuklar yaptırmamak için kapasiteyi artırmanın yollarını aramamız lazım. Aksi halde başladığımız noktaya geri dönmemiz mümkün” dedi.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanan tedbirlerin esnetilmesi, akıllara ‘Toplu ulaşımda tekrar yoğunluk olur mu?’ sorusunu getirdi.

1 Mart Öncesi Kritik Uyarı! Başladığımız yere geliriz

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, 22’nci ve 26’ncı dönem AK Parti Erzurum Milletvekilli Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, açıklamasında,

“1 Mart’tan sonra virüs vaka artış hızının düştüğü illerde kademeli olarak kısıtlamalar kalkacak. Açık bir gerçek var ki virüs hala devam ediyor. Bu aşamada en çok dikkat etmemiz gereken nokta toplu ulaşım. Toplu ulaşımdaki yolculukta insanlar sosyal mesafeyi sağlayamıyorlar.

Sadece Erzurum’da değil İstanbul’u da ele alırsak yoğunluk çok fazla. Örneğin İstanbul’da pandemi öncesi günde yaklaşık 9 milyon kişi toplu ulaşımı kullanıyordu. Covid- 19 sürecinde bu sayı yarı yarıya azaldı. Şu anda sayı yaklaşık 4 milyona indi ama zirve saatler dediğimiz sabah evden işe giderken ve akşam eve dönüş saatlerinde yaklaşık 350 bin kişi aynı anda yolculuk ediyor. Bu en az yarım saat omuz omuza yolculuk etmek demek.

Bu durum da trafiğin sıkışıklığına sebep oluyor. Aynı durum Erzurum dahil tüm büyük şehirlerde geçerli. Bu da iki riski meydana getiriyor. Kısıtlamalar kalktığı zaman tüm Türkiye’de toplu ulaşıma talep artacak ve Covid-19 vakalarının seyri açısından olumsuz bir durum haline gelecek.

Trafik yoğunluğunun artması ise sadece sıkışıklık olarak değil havaya verdiği emisyon ve insan sağlığı açısından yapılan araştırmalarda birçok hastalığın üzerinde trafiğin önemli derecede olumsuz etkisi var. Bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırmanın çözümü ise toplu ulaşımın güvenilirliğini artırmak.” ifadelerini kullandı.


Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/news/article-8187401/Britain-suffers-worst-day-coronavirus-crisis-708-die-one-day-taking-total-4-313.html?ito=push-notification&ci=12242&si=852555
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER