İngiltere’de ‘Iron Man’ uçan adamı sergiledi

Ana Sayfa Haber İngiltere’de ‘Iron Man’ uçan adamı sergiledi
  Iron Man’in  hareketlerini yapabilen ve istediği yere uçurabilen İngiliz mucit onu Vancouver’daki Ted (Teknoloji, Eğlence ve Tasarım) konferansında uçurmayı başardı.

Richard Browning‘in kısa bir uçuş gösterisi sergiledi.Bu arada bunu Vancouver Kongre Merkezi’nin önündeki büyük bir kalabalığın önünde gerçekleştirdi.

İngiltere’deki ilk uçuşunun videosunu yayınladığından beri, Browning Iran Man’nin üstünde daha çok çalışmaya başladı. Onun bu yaptığı icat çok iyi ve çok eğlenceli olmasına karşın, daha henüz ulaşımda kullanılacak aşamada değil gibi.

Onun bu hevesi babasından gelmektedir öyle ki; babası havacılık mühendisliğinden mezundur. Ayrıca birçok icat da yapmıştır. Fakat bilinmeyen bir nedenden dolayı babası kendini öldürmüştür.

BBC’ye yaptığı açıklamada, her zaman bir şeylerle uğraşmak istediğini ve heyecan duyulacak işler yapmayı sevdiğini söyledi.

İngiltere’de ‘Iron Man’ uçan adamı sergiledi webhakim p 1670

 

Ayrıca insanların havada uçmasını her zaman istediğini ve buna çok büyük ilgisi olduğunu da açıkladı.

Uçan makineyi  ”Iron Man” altı tane minyatür jet motor ve özel olarak tasarlanmış bir dış iskelet kullanarak yaptı. Yakıt kullanımı haber veren kaskta özel bir ekran da mevcut. Browning, uçuşun yönünü ve hızını kontrol etmek için özel aletlerle kollarını  kullanıyor.

Browning, 200mph (321km / s) hızla ve birkaç bin fit yükseklikte kolayca uçabildiğini söyledi. Tabiki de güvenlik sebeplerinden dolayı, yüksekliği ve hızı düşük tutuyor.Bu icat”bir motosikletten daha güvenlikli”diye ekledi. Makine şu anda yaklaşık 10 dakika boyunca kesintisiz uçabiliyor. Bay Browning’in mevcut prototipi “çocuk oyunu gibi” göstereceğini  ve cihaz için yeni  teknoloji üzerine çalışacağını söyledi.

İlk uçuşun videosunu  YouTube’da yayınlandığından beri, yatırımcıların ve İngiltere ordusunun ilgisini çektiğini söyledi.Fakat daha sistemin  yeteri kadar iyi olmadığını ekledi. Onun tutkusu “Biraz jet ski, biraz eğlenceli  bir oyuncak gibi düşünüyor olması, ancak daha pratik hale getirmek için daha çok çalışmak gerektiğini söylüyor.

Hareketlerini görenler için büyüleyici bir proje olmaya devam etmekte. Bu arada bu icatı görenler şaşkınlığını gizleyememekte.

Sivil Havacılık Kurumu, jetpack’ler için gerekli düzenleme yapma yönünde karar almadılar.Avrupa’da deneysel konseptler de dahil olmak üzere tüm yeni uçak tasarımlarını onaylama sorumluluğuna sahip olan Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), bunun için herhangi bir görüş belirtmedi.

CAA sözcüsü BBC’ye verdiği demeçte, “Bu teknoloji için yeni bir düzenleme kategorisi oluşturmak gerekebilir, çünkü  bununla ilgili herhangi bir düzenleme yok ” dedi’.

“Aslında, yamaç paraşütü gibi aktivitelerin düzenlenmediği bir yerde ,bunun gibi insanları heveslendiren icatlar sıkıntı oluşturabilir: Yüksek hızla gide bilen ve metrelerce yükselebilen bu jetpack,uçaklarla çarpışabilir.Bu yüzden gerekli eğitimin olması ve düzenlemelerin yapılması gerekmektedir diye ekledi.”

Kaynak:BBC News

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir