İnsanlar Birbirine Dokununca Neden Elektrik Çarpar ve Nasıl Geçer?

Ana Sayfa Haber İnsanlar Birbirine Dokununca Neden Elektrik Çarpar ve Nasıl Geçer?
Ebru Taş   İnsanlar Birbirine Dokununca Neden Elektrik Çarpar?

İnsanlar birbirine dokununca neden elektrik çarpar merak ediyor musunuz? Bazen yakınınızdaki birine parmağınızla dokunduğunuzda, arabanızın kapısını açtığınızda, yünlü kazak giydiğimizde elektrik çarpmış hissi oluşur. Yeniden dokunduğunuzda tekrar elektrik çarpar ve bir daha dokunmaya çekiniriz. Neden bu durumlarda elektrik çarpar ki? Hemen söylüyoruz; Statik Elektrik!

Vücudumuz elektriklenmeye ihtiyaç duyar. Tamam elektrikli bir alet değiliz fakat insan vücudu da fonksiyonlarını doğru şekilde devam ettirmek için elektrik ihtiyacını duymaktadır. Bunlar sebebi vücudumuzdaki nöronlardan kaynaklanmaktadır. Bazen vücudumuz fazla elektrik yüklenir ve vücudumuz bunu bir şekilde dışarıya çıkarma ihtiyacında bulunur. Dış etkenlerde mesele yağmurlu havalarda, hava soğuk olduğunda elektrik yükleri artabiliyor. İnsan vücudu da bu elektrik yükünü plastik tabanlı ayakkabılar gibi nedenlerden dolayı toprağa iletilemezse vücudumuzda gerilim artar ve iletken bir madde ile karşılaştığımızda bahsettiğimiz elektrik çarpması hissettiğimiz durumu yaşarız. Peki bu durumdan nasıl kurtuluruz?

İnsanlar Birbirine Dokununca Neden Elektrik Çarpar
Dokununca elektrik çarpması

Vücudunuzdaki Elektriklenmeden Nasıl Kurtulursunuz?

Kurtulmanın en kolay ve en etkili yolu toprakla haşır neşir olmaktır. Yani toprağa çıplak ayakla basmak. Çünkü temiz toprak vücudunuzdaki elektriği alır.

Bu durumu yoğun yaşıyorsanız tabanı plastik ayakkabı kullanmamaya çalışın.

Elektrikli cihazlardan uzak durmaya çalışın. Yakınınızda radyasyon bulundurmamaya özen gösterin.

Duş alabilirsiniz bu sayede elektriği nötralize etmenize yardımcı olur.

Stresten uzak durmaya çalışın.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir