İnsansı Robot Nedir? İnsansı Robotların Özellikleri Nelerdir? Erica ve Sophia Robot

İnsansı robotlar, son zamanlarda fazla görmeye başladığımız günümüzde farklı örnekleriyle üreticileri tarafından bizlere sunuluyor. Aynı insanlar gibi görünen, hareket eden, konuşan robotlar hayatımıza girmeye başladı.

İnsansı Robot Nedir?

İnsansı robot, insanlara benzeyen bir tasarım ile yapılan, hareket edebilen, konuşabilen, farklı fonksiyonlara sahip olan özellikleri olan robotlardır. 2017 yılının Mart ayından itibaren daha çok görmeye başladık.

Sophia Robot

Geçtiğimiz günlerde Hong Kong merkezli Sophia adlı Robot Suudi Arabistan ülkesinden vatandaşlık hakkı aldı. Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia Robot mimikleri olan, konuşabilen, çevreye karşı duyarlı olarak ayarlanmış. Sophia aile kurmak istediğini söyleyerek dikkatleri üzerine çekmişti. Sağlık, eğitim, müşteri hizmetleri gibi konularda hizmet vermek için tasarlandı. Gözlerinde kamera olduğu için karşısında olan yüzleri algılamasını sağlıyor, bu sayede mimikleriyle tepki verebilir, sizinle göz teması kurabiliyor. Aynı zaman da yüzünüzü ve konuşmaları hatırlayabiliyor. Sophia Robot çalışmak, iş kurmak, eğitim görmek, aile kurmak gibi insanların yaptığı şeyleri yapmak istiyor.

Yine Sophia Robot gibi özellikte olan fakat daha güzel ve gerçekten insana benzeyen Erica Robot ile tanışın. Japonya’nın Osaka Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hiroshi Ishiguro tarafından geliştirilen Erica Robot 23 yaşında, gerçekten güzel ve insan gibi davranabiliyor. Erica onunla konuşan kişilerle tıp insan gibi konuşuyor, tepki verebiliyor. Hiroshi Ishiguro kendi beğenisine göre 30 kadının yüz şekillerine göre Erica’yı tasarlamış. Açıkcası Sophia’dan daha sempatik diyebiliriz. Tabi bu sizin beğeninize kalmış. J  Erica Robot Hiroshi Ishiguro için babası gibi gördüğünü söylüyor.

Erica Robot

Erica Robot ve Sophia Robot’un yaratıcılarının her ikisi de gelecekte robotların hayatımızda daha fazla yerleri olacağını ve insandan farksız görüneceklerini söylüyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!