2024 yılına az bir zaman kala sosyal medya ile ilgili güzel bir içerik hazırladık. Konumuz, instagram reklam verme taktikleri 2024! Instagram’da reklam vermek çok basit gibi gözükse de verim almak için reklamı iyi planlamak gerekiyor. Profesyonel bir şekilde nasıl reklam vereceğinizi detaylarıyla anlatmaya çalıştık.  

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Instagram reklamı verebilmeniz için öncelikle Facebook sayfanızı Business Manager’a bağlayın.

Facebook olması şart mı diye çok soruluyor. Reklamınızın hızlı onayı ve kolay yönetimi için Business Manager kesinlikle olmalı.

Instagram reklam verme taktikleri

Instagram’da nasıl reklam verilir sorusuna maddeler halinde cevaplar verdik. Haydi başlayalım. İnstagram reklam verme taktikleri 2024 için birbirinden önemli aşamalar…

 • Business Manager hesabınızı İnstagram’a bağladıktan sonra sıra reklamın amacını seçmeye geliyor.
 • Hazırlamış olduğunuz reklamdan size nasıl geri dönüş olmasını bekliyorsanız amacını bu şekilde işaretlemelisiniz. Ekranda trafik, etkileşim gibi seçmeniz gereken kısımlar bulunuyor. Örnek vermek gerekirse, size bu reklam sayesinde mesaj gelsin istiyorsunuz diyelim.
 • Reklam postunun altında mesaj ibaresi çıkacaktır. Böylece reklamı gören kişiyi mesaja yönlendirmiş olursunuz.  
 • Instagrama reklam verme ücreti de reklam kampanyası oluşturma aşamasında belirlenir. Bu ücretler dolar bazlıı olarak ekranda gösterilir.
 • Ödeme kısmında doların kaç TL’ye denk geldiğini görebilirsiniz. Reklamınıza bir isim verin ve devam edin. Önizleme yaparak reklamınızın son halini mutlaka gözden geçirin.  
 • Instagram reklam verme sponsorlu nasıl olur sorusu da çok fazla soruluyor. Öncelikle sponsorlu instagram reklamı nedir bunu açıklayalım.
 • Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için hazırlamış olduğunuz gönderiyi bir miktar ücret ödeyerek öne çıkarmak sponsorlu reklamdır.
 • Sponsorlu reklam hazırlanırken stratejik düşünme önemlidir. Marka itibarını zedelemeyen ve ilgili çekici gönderiler sponsorlu reklam için uygundur.
 • Instagram reklam verme sponsorlu şekilde yaparken bütçeyi ayarlama kısmı çok önemlidir. İnstagram en iyi reklam sonucu için 4 günün ideal olduğunu belirtir.
 • Bunu reklam verme aşamasında da küçük bir uyarıyla gösterir. Bütçe ayarlarken de çok düşükten gitmemek iyi olacaktır. Ortalama bir bütçeyle ve nokta atışı hedef kitle analiziyle çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.
 • Instagram’da reklam verme ücreti net bir fiyatta sabit değildir.
 • Bu sizin bütçenizle ilgilidir. Hedef kitle belirleme aşamasınıda unutmayalım. En az bütçe kadar önemli olan kısım hedef kitle analizidir. Burada yapılan en büyük hata reklam ayarlarken çabuk davranarak düşünmeden hedef kitleye karar vermektir.
 • Yeni açılan bir kreşi tanıtırken, sponsorlu reklam hazırladıysanız hedef kitleyi çocuklar olarak ayarlamazsınız. Ebeveynler kreş seçimini yapacağı için bu reklamlar yetişkinlerin gözüne girmek gerekir. Reklamlar ilgilenenden ziyade reklamı görmeye ihtiyacı olan insanlar düşünülerek sponsorlu reklam hazırlanmalıdır.  

Instagram Profesyonel Hesap Özellikleri  

Instagram reklam vermek isteyenler öncelikle hesaplarını profesyonel hesap olarak ayarlamalıdır. Profilinizdeki menüden ayarlar kısmına tıklayıp hesap türünü profesyonel olarak işaretleyin. Burada profesyonel hesap türünüzü tanımlamanız istenecek. İşletme ya da içerik üreticisi seçeneklerinden birini seçin. Marka bilinirliğinizi artırmanız için instagram profesyonel hesap özelliklerinden faydalanabilirsiniz.  

Instagram reklam verme taktikleri 2024 başlıklı yazımızda profesyonel reklam yönetimi nasıl yapılır sorusunu da cevaplayalım.  

Profesyonel Instagram Reklamı İçin İpuçları  

Rakiplerinizle rekabet etmek sosyal medyada her geçen gün zorlaşmaktadır. Instagram algoritmasına göre içerikler üretip keşfete düşmek tamamen profesyonel bakış açısıyla ilgilidir.

Sektörünüzü kimler takip ediyor ve bu kişilerin en çok ilgisini çeken nedir sorularına yanıt bulmakla başlayın. Böylece instagram sponsorlu reklam hazırlığı yaparken kafa karışıklığı yaşamazsınız. Net ifadelerle gönderinizi tasarlayın. Potansiyel müşterinizin beklentisine göre içerik üretmek için çabalayın.  

Instagram’da reklam vermek için 2D animasyon gibi görsel yönden daha dikkat çekici içerikler hazırlayabilirsiniz. Sahiden iyi yapılmış animasyonların kullanıcıları etkilediğini söyleyebiliriz. Hedef kitlenizi harekete geçirmek için farkınızı ortaya koymanız şart. Markanız için sponsorlu reklam verirken bütçenizin boşa gitmesini istemiyorsanız reklam oluşturma sürecini aceleye getirmeyin.

Son Olarak

Profesyonel Instagram reklamı hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir hususta reklamınızın yayınlanacağı konumdur. Instagram’da reklam oluşturma sürecinde konum ayarlarından bunu çok rahat yapabilirsiniz. Kimi reklamlar yerel kimi ise daha geniş çaplı konumda yayınlanmak için uygundur. Bu da yine iyi bir stratejik düşünceyle seçilmelidir.  

Instagram reklam verme 2024 yılında çok daha fazla tercih edilecek. Sosyal medya iyi içerik üretildiğinde markaların sadık müşteriler elde ettiği araçlardan biridir. Yeni medyayı doğru kullanmak için hitap ettiğiniz kişileri iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Böylece dönüşüm oranı kısa sürede artacaktır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER