İnternet dünyası günümüzde çok farklı bir konum elde etti. Öyle ki, faaliyetlerimizin çoğunu online olarak, internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Peki, geçmişte web siteleri ve internet nasıl oluyordu. İnanması güç ama 1980'lerin ortalarında ilk web sitesi ve alan adı alınmış oldu. 

Günümüzde artık sıradan olan web sitelerinin açılması, online olarak alışveriş yapılması ve alan adlarının alınması, geçmişte ise bu biraz daha kısıtlıydı. Ama öyle ki, 1980’de alan adları alınmaya başlandı.

1980 yıllarında bilgisayarlar yavaş yavaş evlere girmeye başlamıştı. Hazırladığımız listede internette bulunan en eski alan adlarını içermektedir. Bu sitelerden çoğu hala aktif ve hala kendi şirketleri tarafından kullanılmaktadır.

İnternet Dünyasındaki En Eski 10 Alan Adı

10. www.bellcore.com

Alan adı ilk kayıt tarihi: 5 Mart 1986

Şirket: Bell Communications Research

bellcore.com, onuncu ticari alan adıdır. Bell Communications Research’ün ana sayfasıdır.

9. www.hp.com

Alan adı ilk kayıt tarihi: 3 Mart 1986

Şirket: Hewlett-Packard Şirketi

hp.com, dokuzuncu ticari alan adıdır. Bugün yazıcılar, dizüstü bilgisayarlar, tarayıcılar, masaüstü bilgisayarlar gibi teknolojik ürünlerin üretimi için bilinen bir Amerikan şirketi olan Hewlett-Packard Company’nin (genellikle HP olarak bilinir) ve hala aktiftir.

8. www.sri.com

Alan adı ilk kayıt tarihi: 17 Ocak 1986

Şirket: SRI International

sri.com sekizinci ticari alan adıdır. Web sitesi hala Amerikan kar amacı gütmeyen bir araştırma enstitüsü olan SRI International (eski adıyla Stanford Araştırma Enstitüsü) tarafından aktif olarak işletiliyor.

7. www.xerox.com

Alan adı ilk kayıt tarihi: 9 Ocak 1986

Şirket: Xerox Şirketi

xerox.com yedinci ticari alan adıdır. Hala belge çözümleri ve hizmetleri satan, dünyaca tanınan bir Amerikan şirketi olan Xerox Corporation’a aittir ve işletilmektedir. Xerox şirketi 1906’dan beri var ve hala insanların bugün kullandığı birçok hizmet ve ürün sunuyor.

6. www.northrop.com

Alan adı ilk kayıt tarihi: 7 Kasım 1985

Şirket: Northrop Şirketi

northrop.com, altıncı ticari alan adıdır. ABD’nin önde gelen uçak üreticisi Northrop Corporation’a aitti. Şirket en iyi B-2 Spirit gizli bombardıman uçağının uçan kanat tasarımını oluşturmakla bilinir.

5. www.mcc.com

Alan adı ilk kayıt tarihi: 11 Temmuz 1985

Şirket: Mikroelektronik ve Bilgisayar Teknolojisi Şirketi

mcc.com, dördüncü ticari alan adıdır. ABD’deki ilk ve bir noktada en büyük bilgisayar araştırma ve geliştirme konsorsiyumları olan Mikro elektronik ve Bilgisayar Teknolojisi Şirketi’nin (MCC) ana sayfası olarak hizmet vermiştir.

4. www.think.com

Alan adı ilk kayıt tarihi: 24 Mayıs 1985

Şirket: Makineler Şirketi

think.com, tescil edilen üçüncü ticari alan adıdır. Ayrıca assachusetts merkezli bilgisayar üreticisi olan Thinking Machines Corporation’a aittir.

3. www.bbn.com

Alan adı ilk kayıt tarihi: 24 Nisan 1985 

Şirket: BBN Teknolojileri

bbn.com internetteki en eski ikinci ticari alan adıdır. Bu listedeki ilk web sitesinin aksine, hala aynı şirket olan BBN Teknolojisine aittir ve hala işletilmektedir. Geçmişte  Bolt, Newman ve Beranek  olarak bilinen şirket, başta ABD ordusu ve DARPA olmak üzere araştırma ve geliştirme hizmetleri sunan bir Amerikan yüksek teknoloji şirketidir.

2. www.symbolics.com

Alan adı ilk kayıt tarihi: 15 Mart 1985

Şirket: Bilgisayar üreticisi

Symbolics.com, internette kayıtlı ilk ticari alan olma özelliğine sahiptir. Ayrıca web sitesi şu anda aktif olduğundan hala çalışan en eski web sitesi olma özelliğine sahiptir.

1. www.darpa.com

Alan adı ilk kayıt tarihi: 1 Ocak 1985

Şirket: Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı

ABD ordusu tarafından kullanılmak üzere teknolojilerin geliştirilmesinden sorumlu ABD Savunma Bakanlığı ajansı, adını altı farklı alan kategorisi altında kaydettirmiştir: org, net, edu, gov, mil ve arpa.

 

 

 


Trend içerikler

Kaynak : https://www.oldest.org/technology/internet-domains/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!