Araba Kullanırken İOS 11 (iPhone) ‘de “Rahatsız Etmeyin” Özelliği Etkinleştirme

Ana Sayfa Haber Mobil Araba Kullanırken İOS 11 (iPhone) ‘de “Rahatsız Etmeyin” Özelliği Etkinleştirme
  

Okuma süresi : dakika


Apple son zamanlarda halka tanıtılmış bulunan en son iOS 11 yazılım güncellemesine, yeni bir takım özellikler ekledi. Iphone’lar için ‘’Sürüş Sırasında Rahatsız Edilmeme’’ adı verilen önemli bir özellik vardır. Bu özellik yol güvenliğine yönelik önemli bir adımdır. Sürüş sırasında telefonda konuşuyor olmak trafik kazaları oluşumunda önemli bir neden olarak bulunmuştur, ios 11 rahatsız etmeyin özelliğini aktif etmek oldukça basittir ve bu makalemizde bu özelliği kolay bir şekilde nasıl aktif edeceğinizi göreceksiniz. iOS 11 rahatsız etmeyin özelliği sizi sürüş sırasında daha dikkatli araba kullanmanızı sağlayacaktır.

Araba Kullanırken iOS 11 Rahatsız Etmeyin Özelliği

Apple yeni oluşturduğu şık özelliği ile, bu sorunu hafifletmeyi düşünmektedir. Yazılımın ana amacı; sürüş sırasında gelen tüm bildirimleri ve aramaları kısıtlamak, böylece dikkatinizin dağılması önleyerek sizin rahatça yola odaklanmanızı sağlamaktır. Eğer iPhone arabanın bluetooth bağlantısına veya herhangi bir ‘’eller serbest aksesuarına’’ bağlı ise bu özellik gelen aramaların kabul edilmesine izin vermektedir. Şimdi eğer bir dahaki araba sürüşünüz sırasında bu özelliği kullanmak ilginizi çekiyorsa, sürüş esnasında İOS 11 tarafından rahatsız edilmemek için söz konusu özelliği nasıl etkinleştireceğimize bir göz atalım.

Not: Bu özellik iPhone 7 plus ve iPhone 6s üzerinde denenmiştir. Eski iPhone’larda olduğu gibi, yeni iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X’te de aynı şekilde çalışacağını düşünmekteyim.

iOS 11’de Sürüş Sırasında Rahatsız Etmemeyi Etkinleştirin

Bu prosedür karmaşık değildir. Bütün gereken ayarlamayı yapmak için birkaç dakikanızı ayırmaktır. iPhone’da ( Settings) Ayarlar’ı açın ve (’Do Not Disturb) ‘’Rahatsız Etmeyin’’ kısmının üzerine gelin, burada birazcık aşağı geldiğinizde (Do Not Disturb While Driving ) ‘’Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin’’i göreceksiniz. Basitçe (Activate) ‘’Uygula’’ya basın.

ios 11 rahatsız etmeyinios 11 rahatsız etmeyin

*Bu menüde Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin avantajını kullanmak için üç seçenekten birini tercih edebilirsiniz. Eğer (Automatically) ‘’Otomatik’’ tuşuna basarsanız uygulama tarafından, sizin hareketleriniz gözlemlenerek işlem kendi kendine etkinleştirilir. Diğer taraftan (Manually) ‘’Manuel’’i seçerseniz, bu özelliği Kontrol Merkezinden etkinleştirebilir/ devre dışı bırakabilirsiniz. Üçüncü seçenek olan (When Connected to Car Bluetooth) ‘’Araç Bluetooth Bağlantılı Olduğunda’’ yı seçerseniz, uygulama sadece araç Bluetooth’a bağlı olduğunda etkinleşir.

ios 11 rahatsız etmeyin

Bu nedenle üçüncü seçeneğin en pratik yol olduğunu düşünmekteyiz. Dolayısıyla iPhonumuzda biz bu seçeneği seçtik.

Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin’i Kullanmak için Kontrol Merkezine Geçiş Özelliğini Ekleyin

‘’Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin’’ için Manuel seçimi yaptıysanız, özelliği etkinleştirmeyi ya da devre dışı bırakmayı İos11’in Kontrol Merkezinden ayarlamanız gereklidir. Fakat Kontrol Merkezinde bu özellik için varsayılan geçiş yoktur. Bu nedenle uygulamayı gereken hızda açıp kapatabilmek için Kontrol Merkezine Geçiş eklemeniz gerekmektedir.

Şimdi basitçe aşağıdaki basamakları uygulayarak, anında özelliği kullanmaya başlayın;

*İphone’nunuzdan (Settings) ‘’Ayarlar’’ı açın ve (Control Center) ‘’Kontrol Merkezi ‘’nin üzerine gelin. Şimdi basitçe ( Customize Controls) ‘’Kontrolleri Özelleştir’’e basın.

ios 11 rahatsız etmeyinios 11 rahatsız etmeyin

 

* Bir sonraki menüde (Do Not Disturb While Driving) Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin seçeneğinde Kontrol Merkezi’ne Geçiş yapabilme seçeneğiniz var. Bir kez bunu yaptıktan sonra uygulamayı etkinleştirmek istiyorsanız, ios 11’i yeniden düzenlenmiş Kontol Merkezinden başlatmak için, ekranınızın altından hızlıca yukarı doğru kaydırma yapın. Şimdi bildirim almayı durdurmak için Araba simgesine bastırın.

ios 11 rahatsız etmeyin ios 11 rahatsız etmeyin

iOS 11’de DND ile Sürüş Sırasında Yola Odaklanın

Evet, bir kere bu şık özelliği etkinleştirdikten sonra, dikkatinizi dağıtacak bildirimler ve/veya çağrılar alacağınızdan endişe etmenize gerek kalmayacaktır. Apple İos 11 ‘de bunu uygulamayı çıkararak harika bir iş yaptı. Bununla birlikte, söz konusu özellikleri Bluetooth sistemleri ve eller serbest aksesuarlarıyla çalıştırmak kesinlikle çok sevilmektedir.

Peki, bir sonraki yolculuğunuzda bu özelliğin tüm avantajlarından faydalanmaya hazır mısınız? Daha önce bu uygulamayı denediyseniz ne kadar yararlı buldunuz? Lütfen değerli görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazarak bize iletiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir