Akıllı telefonların kameraları öylesine gelişti ki, bir fotoğraf makinesine ihtiyaç duymadan profesyonel fotoğraflar çekebilir hale geldi. Hepimizin bildiği gibi kamerası güçlü bu popüler cihazlardan biri de iPhone. İşte iPhone ile kaliteli fotoğraflar çekmek için 6 ipucu.

1-Flaşı Kapalı Tutun

Görüntü kalitesinin iyi olmasını istiyorsanız çekim yaparken flaşı kapalı tutun. Flaş iyi bir ışık değildir. Bunun yerine mümkün olduğunca doğal aydınlatmalardan yararlanabilirsiniz.

2-Kamera Kısa Yolunu Kullanın

Hızla kameraya erişmek için, kilit ekranında yer alan kamera simgesini yukarıya doğru kaydırın. Gerçekten ilginç ve harika bir görüntü ile karşılaştığınızda kolay ve hızlı bir şekilde çekim yapabilirsiniz.

3-HDR Mod’u Kullanın

Fotoğraflarınızın kalitesini arttırmak istiyorsanız HDR modu kullanın, fotoğraflarınıza ekstradan netlik ve canlılık katacaktır. High Dynamic Range kelimelerinden oluşan HDR çekim özelliği bilinçli bir şekilde kullanıldığında çok net ve canlı fotoğraflar çekmek mümkün.

HDR, karanlık veya aydınlık ortamlarda bize çözünürlüğü yüksek fotoğraflar çekme imkanı sağlıyor. HDR çekimlerde en dikkat edilmesi gereken nokta ise çektiğimiz objenin hareket etmemesi.

4-Üçte Bir Kuralı Uygulayın

Fotoğrafçılıkta en çok bilinen kuraldır, dengeli, ilginç ve kaliteli fotoğraflar çıkarmak için temel niteliği taşır. Izgara modunu açmanız yeterlidir.

Kuralı oluşturan temel prensip, fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak 3’er eşit parçaya ayıran 4 çizgi çekip fotoğrafı toplamda 9 parçaya ayırmaktır. Bu çizgiler ve oluşan köşeler size fotoğrafın “ilgi merkezlerini” gösterir.

5-Pozlama/Odaklama Kilidi

iPhone kamera uygulamanızdayken, ekranınıza uzunca basılı tutarsanız AE/AF kilidi yazısı belirmektedir ve bu pozlama/odaklama anlamına gelmektedir. Bu kilidi kullanmanız sayesinde herhangi bir nedenle telefonunuzu hareket bile ettirseniz tekrar o nesneye odaklanacaktır. Eğer sahnenizdeki ışıktan daha karanlık veya aydınlık bir fotoğraf elde etmek isterseniz bu yöntemi kullanabilirsiniz.

6-Apple Kulaklıklarınızı Kullanın

Ses yükseltip kısmak için kullandığımız ayarları kullanarak muazzam bir fotoğraf çekme ihtimaliniz artar, odaklamayı daha iyi sağlarsanız ise daha net ve kaliteli fotoğraflar çekersiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir