İstanbul’a göktaşı mı düştü? İstanbul’a meteor mu düştü? herkes bu sorunun cevabını merak ediyor.

İzmir, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir’de görüntülendiği söylenen meteorun gerçekliği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Görülen yeşil ışık meteor muydu? Detaylarını araştırdık.

İstanbul’a Göktaşı Mı Düştü? İstanbul’a Meteor Mu Düştü?

Istanbul'a Goktasi Mi Dustu

Sosyal medyada bazı vatandaşlar göktaşı gördükleri iddiasıyla pek çok paylaşımda bulundu. Düştüğü söylenen parçanın yeşil renkte olduğu görüldü. Ancak konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Kimi vatandaşlar olaya tanıklık ettiğini anlatırken, kimisi ise görüntülerin montaj olduğunu ve daha önce Hindistan’da çekilen bir göktaşına ait olduğunu belirtti.

GÖKTAŞI NEREYE DÜŞTÜ?

Göktaşı düştüğünü gördüklerini iddia edenlerin verdiği bilgilere göre, göktaşı Kağıthane/İSTANBUL , Bergama/İZMİR, Altınoluk/BALIKESİR, Marmaris/MUĞLA, Bayramiç/ÇANAKKALE bölgelerine düşmüştür.

METEOR DÜŞMESİ NEDEN OLUR?

Uzaydaki objeler dünyanın atmosferine girdiği andan itibaren sürtünme, basınç ve diğer kimyasal etkileşimlerin de sonucu olarak ısınmaya ve sonrasında bu ısıyı yaymaya başlamaktadır.

Bununla beraber meteora dönüşmüş olur ve “ateş topu” oluşturur. Kayan yıldız olarak da bilinmektedir.

Astronomlar en parlak olanlara bolit derler. Gök taşlarının atmosferi aşıp da bırakmış olduğu etkiler kendi aralarında çok çeşitlidir.

Jeologlara göre, bolitler krater oluşturabilecek büyüklükte meteoritlerdir. Dünya atmosferine ortalama olarak yılda birkaç bin gök taşı girer.

Bu taşların beş yüz kadarı buharlaşmadan, yere gök taşı olarak düşmektedir.

Göktaşı Para Eder Mi?

Göktaşı, içinde barındırdığı maddeler ile oldukça değerli olabilmektedir. Bu maddeleri incelemek isteyen veya göktaşına ilgi duyan kişiler bu taşları satın almak isteyebilir.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER